Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Kriminalisté zabavili drogy za desítky milionů

Pražští kriminalisté zrealizovali jeden z největších případů, který otřásl drogovou scénou v Praze. 

Kriminalistům ze 4. oddělení obecné kriminality Krajského ředitelství hl. m. Prahy se díky velmi dobré práci podařilo zadržet dvojici mužů, která dodávala dealerům v metropoli desítky kilogramů kokainu ročně. Na základě operativně pátrací činnosti policisté v průběhu několika měsíců rozkryli jednotlivé role každého z nich, zmapovali jejich činnost a odhalili místo, kde drogy schovávali a připravovali k distribuci.

V průběhu realizace kriminalisté za pomoci zásahové jednotky Krajského ředitelství policie hl. m Prahy zadrželi dvaatřicetiletého muže, který byl tzv. hlavním organizátorem a pětadvacetiletého muže, který sloužil jako jeho pravá ruka a plnil především funkci distributora a zahradníka. Policisté provedli několik domovních prohlídek a prohlídek ostatních prostor v Praze, ale i na území Středočeského kraje. Dvojici mužů zadrželi přímo v jedné z nemovitostí, kterou používali pouze k „podnikání“ a to v okamžiku, když připravovali drogy k další distribuci. Při domovních prohlídkách bylo zajištěno celkem 12,5 kg kokainu, čtrnáct milionů korun, několik vozidel, dvě kompletní indoor pěstírny konopí a mnoho dalšího.

Většinu zisku z prodeje drog využíval hlavní organizátor, ten si za „vydělané“ peníze nakupoval drahá vozidla, luxusní dovolené a nemovitosti po celé České republice a mnoho dalšího.

Kriminalisté dvaatřicetiletého a pětadvacetiletého muže obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce až dvanácti let. Oba muži jsou stíháni vazebně.

V souvislosti s prodejem drog zadržela zásahová jednotka dalšího muže

V souvislosti s prodejem kokainu se titíž kriminalisté ze 4. oddělení zabývali od května letošního roku úmrtím mladého člověka po požití drog. Dvacetiletý mladík byl nalezen ve svém bytě v pražské Troji bez známek života. Provedenou pitvou se ukázalo, že muž zemřel na intoxikaci velmi kvalitním kokainem, který zkombinoval s nápojem užívaným mládeží k utlumení organizmu. Kombinace těchto látek je však pro tělo jakéhokoliv člověka velmi nebezpečná a může stejně, tak jako v tomto případě, vyvolat smrt. Kriminalisté v roce 2023 řešili celkem sedmadvacet úmrtí člověka po požití drog. V současné chvíli se do České republiky dostává velmi kvalitní kokain, který již ve spoustě případů není dále tzv. ředěn, ale bývá prodáván přímo ve své produkční kvalitě, kdy obsahuje 80 – 89 procent účinné látky. V případě užití této velmi kvalitní drogy, obzvlášť v kombinaci s dalšími látkami, nevhodně zvoleným množstvím a individuální zdravotní kondicí jednotlivce, dochází ke kolapsu organizmu a v mnoha případech i k následku smrti.

Díky velmi dobré práci se policistům podařilo vypátrat muže, který mladíkovi drogy prodal. V úterý 5. prosince si pro sedmatřicetiletého muže nepřišel čert ani Mikuláš, ale zásahová jednotka. Muž byl ve spojitosti s prodejem drog, na základě jejichž požití zemřel mladý muž, obviněn z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody v délce až osmnácti let. Obviněný muž je v současné chvíli stíhán vazebně.

video úschovna aktualizovaný odkaz: https://www.uschovna.cz/zasilka/NT8BNFXK2DV24SJF-T22/

kpt. Eva Kropáčová

3.1.2024

vytisknout  e-mailem