Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Kriminalisté varují před podvodníkem

PLZEŇ - Podvodník vystupuje jako místostarosta obce Kočov a objednává si věci. Doporučujeme firmám, aby si ověřovaly objednávky na oficiálním kontaktu obce. 

     Kriminalisté Oddělení hospodářské kriminality Plzeň v současné době přijali několik oznámení, na jejichž základě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod spácháného částečně dílem dokonaným a částečně ve stádiu pokusu. Dosud neznámý pachatel vystupuje jako místostarosta obce Kočov a z e-mailové adresy odesílá poptávky na různé zboží s tím, zda je možné dodat zboží na fakturu. V prvním případě chtěl objednat mobilní telefon Iphone 8. Zástupce firmy si však ověřil totožnost na Obecním úřadu Kočov, kde však objednavatele neznali, a proto telefon nevydal. Ve druhém případě odeslal neznámý pachatel poptávku na televizor, mobilní telefon a dva notebooky. I v tomto případě si zaměstnanec společnosti na obecním úřadě totožnost ověřil, a když zjistil, že výše uvedenou elektroniku tam nikdo neobjednával, objednávku stornoval. Výše uvedeným firmám tak škoda nevznikla. Obezřetní však nebyli v dalších dvou firmách, kdy z jedné objednal mobilní telefon Iphone 8 za 17 990 korun. Telefon předali i s fakturou osobě, kterou neznámý pachatel pověřil, aby zboží převzala. Faktura do současné doby uhrazena nebyla. Z další firmy si objednal a podvodně získal motorovu pilu, řetěz, lištu a olej na pohon pily za cekovou částku 24 131 korun. I zde zboží společně s fakturou předali podvodníkem pověřené osobě.
     V souvislosti s těmito případy apelujeme na firmy, aby v případě, že obdrží e-mailovou objednávku od obce Kočov nebo od jiné obce se žádostí o vydání zboží na fakturu, která by měla být uhrazena až následně po převzetí zboží, byly obezřetné a ověřily si minimálně telefonicky na oficiálním kontaktu obce, zda si opravdu zboží objednala. Vyhnou se tak riziku, že se stanou obětí neznámého podvodníka. Po jeho totožnosti kriminalisté intenzivně pátrají.

por. Mgr. Dagmar Brožová
6. prosince 2018

vytisknout  e-mailem