Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalisté odhalili gang zlodějů

KRAJ VYSOČINA: Šestice pachatelů vykrádala sklady na různých místech celé Vysočiny. 

Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina odhalili dobře organizovaný šestičlenný gang zlodějů.
 
Šestice mužů cizí státní příslušnosti ve věku od 24 do 44 roků vykrádala prodejní sklady na území celého kraje Vysočina. Muži už několik let trvale pobývali na území kraje Vysočina a mají zde také své rodiny. Ve skladech se zloději zaměřovali především na materiál z mědi. Gang krádežemi způsobil škodu dosahující téměř šest milionů korun. Jde o zatím nejrozsáhlejší případ objasněné série krádeží v letošním roce na území kraje Vysočina.
 
Kriminalistům se podařilo objasnit celkem osmnáct případů vloupání do různých prodejních skladů, když největší počet napadených objektů se nacházel v Jihlavě. Jak uvedl kpt. Mgr. Michal Laška, kriminalista odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zabývající se případem, šestice mužů byla dobře organizovaná. Hlavou celého gangu byl devětatřicetiletý muž, který se také zúčastnil všech vloupání. Dva ze šestice pachatelů byli bratři a všichni se vzájemně znali.
 
Scénář vloupání byl ve všech případech velice podobný. Pár dnů před vloupáním si vytipovaný objekt prohlédli. Ke krádeži využívali noční dobu. Dovnitř areálů se dostali po předchozím přestříhání oplocení nebo si vytvořili otvor v opláštění budov. Odcizené věci - většinou se jednalo o měděné okapové svody a další měděné prvky – naložili do připravených vozidel a poté je rozstříhali tak, aby tento materiál mohli prodat ve sběrných surovinách. O získané peníze se poté všichni dělili. Část peněz užívali k úhradě svých dluhů a další peníze používali na úhradu svých běžných životních nákladů.
 
„Trestnou činnost páchali od prosince loňského roku do 25. listopadu letošního roku, kdy byli zadrženi,“ řekl kriminalista s tím, že muži způsobili svým jednáním škodu v celkové výši téměř šest milionů korun.
Kriminalisté pachatele obvinili ze zločinu krádeže. Organizátorovi krádeží hrozí trest odnětí svobody v trvání pěti až deseti let, ostatním pachatelům trest v trvání od dvou do osmi let. Dva pachatelé jsou stíháni vazebně. Jeden ze skupiny se za svoji předchozí majetkovou trestnou činnost nachází ve výkonu trestu a zbývající čtyři pachatelé jsou stíháni na svobodě.
Kriminalisté také zajistili jako výnos z trestné činnosti dvě zahraniční osobní vozidla, která pachatelé používali k páchání trestné činnosti.
 
Kriminalisté v současné době prověřují, zdali se stejná skupina nedopouštěla obdobné trestné činnosti také na území jiných krajů.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
1. prosince 2010
 
Vykrádání prodejních skladůVykrádání prodejních skladů
Vykrádání prodejních skladůVykrádání prodejních skladů

vytisknout  e-mailem