Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Kriminalisté obvinili muže ze zločinu obecné ohrožení

ZLÍNSKO: Provozoval hotel, v němž byla zjištěna bakterie Legionella.  

Třiatřicetiletý muž z Prahy, který provozuje hotel na Zlínsku, vystavil minimálně 36 osob nebezpečí ohrožení života a zapříčinil u čtyřiapadesátiletého muže závažné onemocnění bakterií Legionella, kterou zjistili laboratorní analýzou pracovníci Krajské hygienické stanice v pitné a teplé vodě v hotelovém zařízení. Na základě vyšetření vody měl provozovatel hotelu učinit protiepidemiologické opatření, které spočívalo zejména v zákazu používání pitné a teplé vody v ubytovacím zařízení. Muž však hotel provozoval dál a dokonce nabízel prostřednictvím internetu zvýhodněné pobyty.

Případ začal ohlášením onemocnění cizince bakterií Legionella Krajské hygienické stanici ve Zlíně. Cizinec na toto onemocnění zemřel po návratu do své vlasti z krátkého pobytu ve wellness hotelu na Zlínsku. Pracovníci hygienické stanice odebrali v hotelu vzorky pitné a teplé vody a zjistili až 1500násobné překročení hygienického limitu bakterie Legionella. Provozovatele ubytovacího zařízení seznámili s masivní kontaminací společných rozvodů vody. Přiblížili mu i onemocněním legionelózou se všemi možnými následky této nemoci, při níž může dojít k úmrtí. Zároveň striktně vymezili protiepidemiologickým opatřením 11 bodů, které spočívaly zejména v zákazu používání pitné a teplé vody a kompletní dezinfekci vodovodního systému. Při druhé kontrole zjistili navíc fekální znečištění pitné vody a překročení dalších hygienických limitů, o čemž opět uvědomili provozovatele hotelu a znovu vymezili opatření, která měl splnit. Ke třetí kontrole přistoupili po oznámení o dalším onemocnění muže bakterií Legionellou, kterou se nakazil v době pobytu v hotelu. K nákaze muže došlo v době, kdy byl provozovatel již dvakrát upozorněn na všechny nedostatky. Čtyřiapadesátiletého muže z Prostějova po třídenním pobytu ve wellness hotelu na Zlínsku hospitalizovali v nemocnici z důvodu závažného poškození plic po nakažení bakterií Legionellou. Jeho léčba byla velmi komplikovaná s mnoha invazivními zákroky, přičemž stále není ukončena. Újmu na jeho zdraví vyčíslil znalec na bezmála 200 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna si vyčíslila doposud vynaložené náklady na jeho léčbu ve výši více než jeden milion korun.

Kriminalisté zjistili, že v době, kdy měl provozovatel nařízeno provést protiepidemiologické opatření, provozovnu nejen neuzavřel, ale dál beze změn provozoval. V tomto období hotel navštívilo minimálně 36 osob. Kriminalisté muže obvinili ze zločinu obecné ohrožení, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

 


24. září 2015, nprap. Monika Kozumplíková

vytisknout  e-mailem