Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Kriminalisté objasnili sérii vloupání do domovů pro seniory

JIHOMORAVSKÝ KRAJ - Pachatelé řádili po celé republice. 

Dalším úspěchem se mohou pochlubit kriminalisté z 2. oddělení Odboru obecné kriminality, kterým se ve spolupráci se znojemskými kolegy podařilo objasnit sérii případů vloupání do kanceláří domovů důchodců a pečovatelských domů. Začátkem července, kdy věřící slavili příchod slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu, už policisté ze zásahové jednotky přikládali pouta pachateli. Osmatřicetiletý Slovák má na svém kontě minimálně deset případů krádeží vloupáním, kterých se dopouštěl na území pěti krajů. Zadržení pachatele předcházela řada měsíců mravenčí práce kriminalistů, důkladné vyhodnocování důkazů u jednotlivých skutků i spolupráce s kolegy ze Slovenska. Tam jsou i jeho tři pomocníci (jeden muž a dvě ženy, všichni Slováci), které budeme stíhat ve spolupráci se slovenskou policií. Ti hlídali venku, aby mohl pachatel klidu loupit.

Scénář povedené skupinky byl vždy stejný. Předem si natipovali domovy důchodců či pečovatelské domy, vykrást se neštítili ani ústav pro postižené nebo klášter jeptišek. Zjistili si, kde jsou kamery nebo zabezpečovací zařízení, které vyřadili z provozu. Jejich poznávacím znamením byl také rozsypaný pepř na parapetech oken, kterými se dostávali dovnitř. Zadržený muž byl obratným lezcem a problém pro něj nebyl ani vyšplhat se do patra po hromosvodu. Pod rouškou tmy se pak násilím dostal až do kanceláře, kde hledal trezor. Ten vypáčil a odnesl z něj peníze. Zajímavé bylo, že mince pachatelé nechávali na místě a odnášeli si pouze papírové bankovky. V řadě případů si babičky do trezoru v kanceláři uložily i šperky, které zloději vzali také, aby je následně zpeněžili ve slovenských zastavárnách. Klec spadla začátkem července, kdy jihomoravská zásahová jednotka hlavního pachatele, který se na výpravy za lupem vydával i sám, zadržela přímo na dálnici u Velké Bíteše.

Kriminalisté osmatřicetiletého muže ze Slovenska obvinili z trestného činu krádeže a poškození cizí věci v minimálně deseti případech spáchaných na území pěti krajů (Jihomoravský kraj, Vysočina, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj); jeho trestní stíhání však pravděpodobně ještě bude rozšířeno o další skutky. Způsobená škoda se vyšplhala k milionu korun. Většina peněz odcizených seniorům a postiženým skončila v hracích automatech.

 

Případů spáchaných podobným způsobem je v republice na sto dvacet, spolu s kolegy z ostatních policejních útvarů prověřujeme, jestli je má na svědomí zadržený Slovák se svými komplici. Muži, který je stíhaný vazebně, hrozí za jeho jednání až osm let za mřížemi. S pobytem ve vězení už má své zkušenosti, protože této majetkové trestné činnosti se dopouštěl i na rodném Slovensku.

 

mjr. Petra Vedrová, 18.7.2013

 

Zvukový záznam: vloupání_1807.mp3

Odkazy do noveho okna

nářadí

nářadí 

Detailní náhled

páčidlo

páčidlo 

Detailní náhled

vozidlo_pachatele

vozidlo_pachatele 

Detailní náhled

vysypaný_pepř

vysypaný_pepř 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem