Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalisté objasnili brutální vraždu

KRAJ VYSOČINA: Muže zavraždili jeho dva spolubydlící. 

Kriminalisté z Vysočiny objasnili případ zločinu vraždy muže na ubytovacím zařízení ve Velkém Meziříčí. Muže brutálním způsobem zavraždili dva spolubydlící z ubytovny. Kriminalisté oba muže v časných ranních hodinách následující dne po vraždě zadrželi a v pondělí 10. ledna obvinili ze spáchání zločinu vraždy.
 
V sobotu 8. ledna jsme po šesté hodině večer přijali na tísňové lince oznámení od zdravotnické záchranné služby o podezřelém úmrtí na ubytovně ve Velkém Meziříčí. Lékař na místě uvedl, že muž zřejmě zemřel na následky zranění, které způsobila jiná osoba. Na místo vyjeli policisté a kriminalisté Územního odboru Žďár nad Sázavou a následně kriminalisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří si případ převzali. Zjistili, že obětí násilného trestného činu je osmačtyřicetiletý muž cizí státní příslušnosti. Byla nařízena soudní pitva.
 
Situace po příjezdu policistů a kriminalistů na místo byla velmi složitá. V ubytovně bylo množství osob polské státní příslušnosti, většinou pod vlivem alkoholu. Z počátku nebyly k dispozici takové indicie, které by vedly ke zjištění osoby pachatele, či které by alespoň naznačovaly nějaké podezření“, řekl vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina plk. Mgr. Pavel Peňáz.
.
Na místo byl vyžádán soudní lékař, který potvrdil, že se jedná o násilnou smrt muže. Policisté odboru kriminalistické techniky a expertíz provedli zajištění stop.
Kriminalisté prováděli výslech ubytovaných osob. Z výslechů, ohledání těla oběti, místa činu a dalšího šetření vyplynulo podezření, že se násilného trestného činu dopustili dva muži. Jednalo se o spolubydlící oběti. Kriminalisté je v neděli v časných ranních hodinách zadrželi a převezli do policejní cely.

„Podezření ze spáchání zločinu vraždy začali kriminalisté intenzivně prověřovat. Probíhaly výslechy osob, při kterých tři podali klíčová svědectví a dále vyhodnocování zajištěných stop z místa činu. Provedená soudní pitva potvrdila, že k úmrtí muže došlo v důsledku násilného jednání ze strany druhé osoby. Příčinou smrti bylo vykrvácení do dutiny břišní a hrudní, ke kterému došlo z důvodu rozsáhlých vnitřních poranění, rozlámání většiny žeber a i dalších poranění. Tato zranění byla způsobena několika desítkami ran a to údery pěstí, kolenem i kopance nohou do celého těla, zejména pak do hlavy, hrudníku, břicha a zad. Na krku zavražděného byly nalezeny také známky rdoušení“ řekl vrchní komisař odboru obecné kriminality kpt. Mgr. Pavel Kubiš.
 
Vrchní komisař zahájil trestní stíhání obou mužů ve věku šestatřicet a dvaačtyřicet let polské státní příslušnosti. Byli obviněni ze spáchání zločinu vraždy spáchaný zvlášť surovým a trýznivým způsobem ve formě spolupachatelství.
„V sobotu v odpoledních hodinách muži poškozeného napadli a do celého těla ho tloukli údery rukou, pěstí, kolenem i kopy nohou. V kolik hodin přesně a jak dlouho k útoku došlo nelze v tuto chvíli ještě přesně určit, bude to předmětem dalšího vyšetřování. Samotný útok však lze hodnotit jako velmi brutální. Po útoku nechali muži zraněného ležet na pokoji a z místa odešli. Zraněný muž ještě několik desítek minut žil. Minimálně po část této doby byl při vědomí a s jistotou lze říci, že dost trpěl. Poté na rozsáhlá vnitřní poranění zemřel“ řekl vrchní komisař Kubiš. Jak dále sdělil, oba muži byli v době útoku v podnapilém stavu. Poškozeného už minimálně několik týdnů šikanovali.
 
Za tento zločin hrozí pachatelům trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest. Na muže byl podán návrh na vzetí do vazby.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
11. ledna 2011

vytisknout  e-mailem