Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalisté dopadli pachatele série krádeží

JIHLAVSKO: Obvinění cizinci jsou stíháni vazebně 

Jihlavští kriminalisté dopadli dva cizince, kteří se dopustili série majetkové trestné činnosti. Zaměřili se na zaparkovaná dodávková a nákladní vozidla, z nichž brali uložené věci, zejména peněženky. V některých případech využívali situace, že řidič při nakládání nebo vykládání věcí nechal na chvíli automobil nezajištěný, do dalších vozidel se vloupávali za použití násilí. Při krádežích způsobili cizinci škodu za necelých půl milionu korun. Trestné činnosti se dopouštěli na území tří krajů. Oba cizinci byli obviněni ze spáchání trestných činů a hrozí jim až pětiletý pobyt za mřížemi. Obvinění muži jsou stíháni vazebně. 

Objasnit krádeže se jihlavským kriminalistům podařilo na základě operativního šetření. Na konci června došlo v Jihlavě po poledni ke krádeži věcí ze zaparkovaného vozidla, při které vznikla majiteli škoda za více než 130 tisíc korun. Pachatel využil toho, že řidič po zastavení na chvilku odešel do blízké prodejny a vozidlo neměl zajištěné. Z automobilu Mercedes odcizil tašku s finanční hotovostí v české i cizí měně, platební kartou, dále mobilní telefony a další věci. Kriminalisté provedli šetření a zahájili prověřování. Podařilo se jim získat poznatky a postupně se dostali na stopu pachatelů. Ve spolupráci s pardubickými a královéhradeckými kriminalisty rozkryli celou sérii krádeží, kterou mají muži na svědomí. Vypátrat podezřelé cizince se jihlavským kriminalistům podařilo ve Středočeském kraji, dva muži důvodně podezřelí ze spáchání majetkové trestné činnosti projížděli s vozidlem Škoda Octavia po dálnici ve směru na Prahu. Policisté automobil zastavili a oba cizince zadrželi. Zadržení muži směřovali v doprovodu policistů na jihlavské policejní oddělení. Kriminalisté provedli prohlídku vozidla, zajistili mimo jiné finanční hotovost. 

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání dvou mužů, oba ve věku šestadvacet let. „Cizinci byli obviněni ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže, přičemž činem byla způsobena větší škoda, a dále přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. 

Cizinci jsou obviněni z toho, že se v průběhu června ve dvanácti případech dopustili krádeže věcí ze zaparkovaných vozidel. Trestnou činnost páchali na území tří krajů, kromě Jihlavska se vloupali do automobilů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Muži měli rozdělené úkoly, a to řízení vozidla, kterým na místo přijeli, hlídání okolí a krádež věcí z automobilu. Jejich cílem byly peněženky, tašky, mobilní telefony a další cenné věci, které majitelé v autech nechali. Cizinci se zaměřili zejména na dodávková vozidla různých značek. Krádeží se nejčastěji dopouštěli v rozpětí dopoledních a odpoledních hodin. Kromě Jihlavy se jejich cílem stala vozidla opakovaně v Pardubicích a dalších městech Pardubického a Královéhradeckého kraje. Nejvyšší škoda vznikla při vloupání do dodávky na Rychnovsku, do které se dostali po rozbití skla. Odcizili peněženku s finanční hotovostí a škoda se vyšplhala na téměř 150 tisíc korun. V jiném případě využili toho, že řidič v Pardubicích nakládal do dodávky náklad, a když odešel pro další balík, vozidlo neuzamkl. Jeden z cizinců odcizil z automobilu nepozorovaně odložený batoh, škoda přesáhla padesát tisíc korun. Při další krádeži se jim hodila situace, kdy řidič nechal u zamčeného automobilu při odchodu částečně otevřené okénko. Cizinci vzali z vozidla mobilní telefon a peníze, způsobili škodu přes deset tisíc korun. 

Na základě rozhodnutí soudu byli obvinění muži vzati do vazby a policisté oba cizince odvezli do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

5. září 2022

vytisknout  e-mailem