Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Kriminalisté dopadli čtveřici legalizátorů

HAVLÍČKOBRODSKO: Muži jsou stíháni vazebně 

Havlíčkobrodským policistům z oddělení obecné a hospodářské kriminality se podařilo ve spolupráci s kolegy z oddělení analytiky a kybernetické kriminality objasnit trestnou činnost skupiny pachatelů, která se zabývala přebíráním podvodně vylákaných peněžních prostředků od poškozených, přičemž skupina si koncem listopadu 2023 přijela do Havlíčkova Brodu pro peníze od poškozené ženy. Policisté muže zadrželi a obvinili je ze závažné trestné činnosti. Členům skupiny hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Všichni čtyři muži jsou stíháni vazebně.

Objasnit závažnou trestnou činnost se kriminalistům podařilo operativním šetřením a precizním prověřováním. Dva muže ve věku devatenáct a dvacet sedm let se podařilo zadržet koncem listopadu loňského roku v Havlíčkově Brodě, při předávce peněz. Zadržet se podařilo i zbývající dva členy organizované skupiny, přičemž posledního devatenáctiletého člena se podařilo zadržet po předchozím souhlasu státního zástupce minulý týden. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání všech čtyř zadržených mužů.

Obviněni byli z legalizace výnosů z trestné činnosti a účasti na organizované skupině.

Čtveřice mužů, z nichž jsou dva cizinci dlouhodobě žijící v České republice, jsou obviněni z toho, že přijeli koncem listopadu 2023 do Havlíčkova Brodu pro peníze vylákané z poškozené ženy „falešným bankéřem“. Poté, co ženu z Havlíčkova Brodu ve třech případech v listopadu kontaktoval telefonicky neznámý člověk a představil se jako pracovník banky. Sdělil jí, že jsou peníze na jejím bankovním účtu v ohrožení, a je potřeba tyto finanční prostředky vybrat a vložit je na bezpečný účet u společnosti, která sídlí v Praze. Poškozená ze strachu hotovost vybrala a osobně ji vložila na účet virtuální měny v domnění, že peníze jsou na bezpečném místě dle telefonických pokynů „bezpečnostního pracovníka banky“, čímž přišla bezmála o pět set tisíc korun. Dalších sedm set tisíc policisté ženě zachránili, neboť ji kontaktoval falešný bankéř do třetice a sdělil jí, že i tyto vybrané peníze je potřeba vložit na účet virtuální měny a že si pro peníze přijede z Prahy asistent z bezpečnostního oddělení, kterému je předá. Mezitím žena vše nahlásila na policii. Devatenáctiletého muže, který si měl od poškozené peníze na smluveném místě převzít, ale i sedmadvacetiletého řidiče zadrželi policisté z územního odboru Havlíčkův Brod.

Policejní komisař podal u všech čtyř obviněných státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byli muži vzati do vazby a policisté je eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

por. Ing. Michaela Lébrová, komisařka
14. února 2024

vytisknout  e-mailem