Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Kresebná rekonstrukce pomohla k odhalení identity

ZLÍNSKO: Po třech letech jsme vypátrali totožnost mrtvého muže. 

Případ neznámého mrtvého muže, kterého našli myslivci v lese u obce Pohořelice na Zlínsku, se začal odvíjet koncem srpna roku 2015. V průběhu následujících týdnů a měsíců jsme několikrát prostřednictvím různých médií žádali veřejnost o pomoc při ztotožnění mrtvého muže. Zveřejnili jsme také oblečení a předměty, které měl u sebe, komunikovali jsme se starosty blízkých i vzdálenějších obcí, následně jsme kontaktovali okolní státy a porovnávali osoby pohřešované v zahraničí s mužem nalezeným na Zlínsku. Jednotlivé podněty od veřejnosti jsme důkladně prověřovali, avšak s negativním výsledkem.

Po vyčerpání veškerých dostupných možností jsme požádali pracovníky Kriminalistického ústavu v Praze o vypracování kresebné rekonstrukce pravděpodobné podoby mrtvého muže podle nalezených ostatků. Jakmile jsme obdrželi předpokládanou podobiznu, opět jsme kontaktovali média se žádostí o ztotožnění muže. A tentokrát, po třech letech, se jeden z poznatků ukázal jako správná cesta. Na linku 158 zavolala žena, která uvedla, že podle věcí a podobizny by se mohlo jednat o muže z Českých Budějovic, kterého delší dobu nepotkala.

Rozjel se další pátrací kolotoč. Policisté z oddělení obecné kriminality ve Zlíně našli podle získaných poznatků rodinného příslušníka mrtvého muže, který ho ale několik desítek let neviděl. Důkladnou analýzou a získáváním dalších indicií se policistům podařilo zjistit, že mrtvý muž měl syna, který žije v obci u Napajedel a o svém otci neměl žádné zprávy. Po porovnání DNA obou rodinných příslušníků s DNA mrtvého muže se předtucha stala jistotou.

Mrtvý muž se před více než padesáti lety narodil a pár let žil v Pohořelicích u Napajedel. Po letech strávených na různých místech České republiky zemřel ve své rodné obci.  

9. listopadu 2018, por. Bc. Monika Kozumplíková

vytisknout  e-mailem