Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Zvýšený dohled na silnicích

MS kraj - dopraní policisté kontrolovali nejen řidiče kamionů 

Zaměřeno na kamiony

Na důkladnou kontrolu užitkových vozidel, převážně kamionů a nákladních vozidel, se minulý týden ve středu zaměřili dopravní policisté. V celém úseku dálnice D1 kontrolovali, jak jsou dodržovány povinnosti pro silniční nákladní dopravu spojené s přepravou nebezpečných věcí, zda řidiči dodržují přestávky a doby odpočinků a zda nedochází k nedovolené manipulaci s tachografy a paměťovými kartami nebo jaký je technický stav vozidel. Nedílnou součástí kontroly bylo také vážení nákladních vozidel pro zjištění, zda jsou dodržovány maximálně přípustné hmotnosti, které probíhalo za asistence pracovníků mobilní jednotky Centra služeb pro silniční dopravu.

Během trvání akce policisté zkontrolovali celkem 43 vozidel, z toho 13 kamionů. Kontrolnímu vážení se odmítli podrobit 3 řidiči kamionů, což pro každého představovalo pokutu příkazem na místě ve výši 30 000 korun. Z dalších 10 kamiónů pouze jeden splňoval zákonem dané parametry. Překročení maximálně povolených rozměrů vozidla s nákladem bylo zjištěno v pěti případech, další čtyři kamiony byly přetížené. Kromě toho, že všem devíti řidičům policisté zakázali další jízdu, v příkazním řízení jim udělili pokuty v celkové výši 45 000 korun. Překročení maximální povolené hmotnosti budou na základě oznámení s provozovateli vozidel řešit příslušné úřady. Jako záruky, že se správnímu řízení nebudou vyhýbat, byly uloženy kauce v celkové výši 120 000 korun.

Kromě výše zmíněných přestupků policisté během akce zjistili, že pět řidičů kamionů během jízdy drželo v ruce záznamové nebo hovorové zařízení a jeden při řízení sledoval notebook.

Dopravní kontroly pokračovaly o víkendu

Blížící se prázdniny skýtají radost pro děti a dospělé v podobě vytouženého volna a odpočinku. Ovšem hromadné „stěhování“ sebou přináší zvýšený provoz na silnicích násobený možnou nesoustředěností spojenou s předchozími hektickými dny příprav a vyhlídkou na blížící se odpočinek. Tento letní „zmatek“ si každým rokem vyberou svou krutou daň v podobě dopravních nehod, mnohdy s těmi nejkrutějšími následky. Ze zkušeností minulých let policisté předpokládají, že prázdninové dny, hlavně přelom června a července, mohou být spojeny se zvýšeným počtem dopravních nehod a jistou mírou agrese v silničním provozu.

Moravskoslezští policisté tuto léty ověřenou zkušenost neberou na lehkou váhu. V rámci celorepublikové dopravně bezpečnostní akce již v uplynulém víkendu zvýšili dohled nad bezpečností silničního provozu. Na vytipovaných stanovištích v teritoriu celého Moravskoslezského kraje policisté ve zvýšené míře kontrolovali převážně dodržování povolené rychlosti, způsob jízdy, technický stav motorových vozidel a telefonování během jízdy. Zaměřili se také na používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí a na to, zda řidiči nepožili alkoholické nápoje nebo omamné látky.

Nejčastějším zjištěným přestupkem bylo překročení maximální povolené rychlosti (126 řidičů), přičemž „rekordmanem“ se stal řidič, který povolenou rychlost na dálnici překročil o 46 km v hodině. Dalším závažným porušením zákona bylo nepoužití bezpečnostních pásů (43 osob), jedno dítě nebylo převáženo v autosedačce. Po požití omamných látek sedli za volant 3 řidiči a 11 po požití alkoholu. Jelikož u dvou řidičů se výsledná hodnota měření pohybovala v rozmezí přes 1 promile alkoholu v dechu, policisté s nimi zahájili trestní řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalšími přestupky, které policisté zjistili, byl např. nevyhovující technický stav (25 motorových vozidel), chybějící dálniční známka (30 vozidel). Hovorové nebo záznamové zařízení během jízdy používalo 34 řidičů.

Během trvání akce moravskoslezští policisté zkontrolovali téměř 3 019 vozidel. Včetně výše uvedených zjistili celkem 542 přestupků, z nichž 519 vyřídili uložením pokuty příkazem na místě a 23 oznámili příslušným správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku více než 250 000 korun.

Závěrem

Z výše uvedených výsledků je zřejmé, že v obdobných kontrolních akcích budou moravskoslezští policisté pokračovat. Jejich  hlavním cílem je připomínat povinnosti vyplývající ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, a tím v co nejvyšší možné míře snižovat rizika vzniku dopravních nehod a jejich následků. Pro naplnění preventivního účelu se s policejními hlídkami mohou řidiči setkat hlavně na silnicích s vyšší intenzitou dopravy, komunikacích v turisticky vyhledávaných a významných oblastech a v místech, kde ze  zkušeností z předchozích let hrozí větší riziko nehodovosti. Policisté počítají také s tím, že rozmístění hlídek zvolí podle aktuální situace a podle vlastního vyhodnocení dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
29. 6. 2021

Odkazy do noveho okna

Vážení kamionu

Vážení kamionu  

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem