Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Z činnosti moravskoslezských policistů

Ms kraj, Covid-19: Dohled nad dodržováním nařízení vlády, kriminalita… 

Moravskoslezští policisté plní i nadále úkoly jak standardní, tak specifické. Mezi činnosti, které řadíme do skupiny úkolů specifických, patří dohled nad dodržováním nařízení vlády nařizující pohyb a pobyt mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest, nařízením o uzavření obchodů a provozoven (až na výjimky) a nařízením o omezení volného pohybu osob (až na výjimky), kdy vláda současně nařídila omezit pohyb na veřejně dostupných místech na nezbytně nutnou dobu a omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Policisté spolupracují s městskými (obecními) policiemi, do jejichž kompetence kontroly některých vybraných nařízení rovněž spadají.
Dohled vykonáváme v rámci běžného výkonu služby. Jednáme z vlastní iniciativy, dle vlastních zjištění a reagujeme také řádně na podněty občanů. Větší část kontrol, kterých učiní moravskoslezští policisté v kraji až několik set denně, se týkají uzavřených obchodů a provozoven.
Pokud policisté zjistí porušení výše uvedených nařízení a není na místě (v odůvodněných případech) vyřízení domluvou, oznamují věc příslušnému správnímu orgánu. Za poslední týden jsme oznámili na pět desítek případů, jednalo se převážně o nenošení roušek mimo bydliště, například:
• V úterý po poledni se měl 22letý muž pohybovat po několika ulicích v Havířově, aniž by měl zakrytá ústa a nos.
• V neděli v ranních hodinách vstoupil do prodejny čerpací stanice v Ostravě muž, aniž by měl ústa a nos překryté rouškou.
• Z přestupku je podezřelý také 43letý muž, který se v sobotu v ranních hodinách pohyboval bez ochranných prostředků dýchacích před vstupem do ostravské firmy (společnosti). 
• Třiadvacetiletý muž se měl v neděli dopoledne po určitou dobu pohybovat na ulici v Ostravě – Vítkovicích.  Ani on neměl zakrytý nos a ústa. Je podezřelý z přestupku, neboť porušil povinnost stanovenou nařízením vlády. 
 
Ve skupině specifických činností pro nás zůstává stále prioritní zajištění úkolů vyplývajících z usnesení vlády v podobě režimových opatření na hraničních přechodech na státních hranicích se Slovenskem a Polskem. Provoz na hraničních přechodech je bez komplikací, plynulý.

Informace ke kriminalitě
Od platnosti mimořádných opatření zaznamenáváme v Moravskoslezském kraji pokles trestné činnosti. Jedná se především o trestné činy, které mají přímou návaznost na opatření omezující vzájemný kontakt mezi osobami (zamezení volného pohybu osob, uzavření některých obchodů, restauračních zařízení...). V této chvíli není reálné poskytovat konkrétní statistiky, neexistuje analytický nástroj ke zjištění přesných, validních dat.
Z hlediska trestního řízení připomínám, že za spáchání určitých trestných činů v době nouzového stavu, který by vyhlášen v důsledku události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, stanoví zákon vyšší trestní sazby. Je potřeba si uvědomit škodlivost předmětných trestných jednání, neboť právě v této době je potřeba směřovat veškeré lidské zdroje k odstranění extrémně škodlivého stavu. Je nutné ve zvýšené míře vyžadovat, aby k páchání trestné činnosti nedocházelo.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
oddělení tisku, 25. března 2020

vytisknout  e-mailem