Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Úspěch policejního kynologa

Policista obsadil na prestižní soutěži německých ovčáků 4. místo.  

Jediný bod dělil policistu Libora Kostera a jeho psa, aby se dostali do elitní skupiny, která bude reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa německých ovčáků ve Španělsku. Ale každopádně, čtvrté místo na mezinárodním mistrovství německých ovčáků je obrovský úspěch, který si zaslouží ocenění a hlubokou poklonu.
kynolog mistrovství ovčáků 1jpg.jpg
 
Pprap. Libor Kostera slouží na skupině základních kynologických činností Bruntál. Psi jsou jeho vášní, takže nejenže s nimi slouží, ale má doma i jednoho vlastního, tedy řekněme „nepolicejního“. Jedná se o čtyřletého německého ovčáka Baxtera Vikara. Policista se psovi maximálně věnuje, jeden bez druhého se v podstatě neobejdou. Společně strávené chvilky jsou často naplněny výcvikem, který však ani jednomu z dvojice nedělá problém. Baxter je velmi nadaný a dělá svému pánovi jen samou radost. Důkazem toho bylo i vynikající umístění dvojice na nedávném mistrovství (pozn. jednalo se o civilní soutěž, která nemá s policií žádnou souvislost).
 
V Suchodole nad Odrou na Novojičínsku se od 9. do 11. 7. 2010 konalo Mezinárodní mistrovství Českého klubu německých ovčáků. Jedná se o prestižní, vrcholnou soutěž těchto psů. Pan Kostera splnil povinnou zkoušku a mohl se na mistrovství přihlásit. Jeho působení na tomto klání bylo opravdu vynikající a za „bramborové“ místo se nemusí stydět, naopak, může být právem pyšný. Vždyť uspěl nejen mezi českou elitou, ale soutěžil i se zahraničními psovody, z Belgie, Itálie a Slovenska. Celkem jich bylo ve výsledkové listině 55!
kynolog mistrovství ovčáci 2.jpg
 
„Soutěž byla mimořádně náročná, zejména vzhledem k opravdu vysokým teplotám,“ konstatuje sympatický policista. „Musím ale ocenit Baxtra, vyznamenal se, je to vážně skvělý pes,“ doplňuje. Ano, teploty ve dnech soutěže stoupaly i ve stínu nad třicítku. Psovodi i psi museli vynaložit o to více úsilí, aby dosáhli požadovaného výsledku.
 
Soutěžilo se ve třech základních kategoriích:
Obrana
Mezi disciplíny patřilo například zvládnutí situace při útěku figuranta. Rozhodčí hodnotili dále doprovod a pouštění hlídané osoby. Body udělovali také u disciplíny, kdy psi museli u šesti zástěn prověřit, zda se u některé nenachází hledaná osoba, a pokud ano, označit nález a vyčkat na svého pána.
Stopa
Terén nebyl vůbec jednoduchý, v horku se museli soutěžící pohybovat ve vojtěšce… Vyhledávání stop bylo opravdu náročné, ale psi si s úkoly bravurně poradili.
Poslušnost
V této kategorii se hodnotila například ovladatelnost psa (důležitá je absolutní poslušnost psa a spolupráce s pánem) a odložení psa (pes musí zůstat na místě a v poloze, v jaké ho pán opustil). Důležitou oblastí byly také aporty (používala se dvoukilová činka). Psi museli rovněž chodit mezi jim neznámým davem lidí (nesměli na figuranty reagovat, být agresivní) a nechybělo ani překonávání překážek, někdy i metrových.
 
Rozhodčí si všímali každého detailu, nic neuniklo jejich bystrému zraku. Pro soutěžící byl důležitý každý bod. Je možné říci, že jakékoli umístění v této soutěži znamená pro psa a pána úspěch, nicméně čím výše, tím lépe. Pan Kostera s Baxtrem dosáhli po sečtení 280 bodů, přičemž jeden jediný chyběl do bronzového umístění a postupu na mistrovství do Španělska.
 
Dvojici patří blahopřání k tak vynikajícímu výkonu. Je potřeba vyzdvihnout, že policista a jeho pes jsou nerozluční. Jejich vzájemná souhra a soulad byl vidět právě i při soutěži. U těchto klání se totiž nejvíce projeví vztah psa a jeho pána a také, zda psi cvičí pro radost, nebo z donucení. Cvičením Baxtra a účastmi na soutěžích si policista bezesporu rozšiřuje své obzory a zdokonaluje se. Vše dělá s radostí, nicméně je potěšitelné, že tato aktivita bez debaty přináší i klady do služby.
 
Ještě jednou blahopřejeme a přejeme další úspěchy jak soukromé, tak i služební.
 
 
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
15. 7. 2010
                                                                                     
                                              
 
 
 
 
 

vytisknout  e-mailem