Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

S pyrotechnikou opatrně

Ms kraj: Se zábavní pyrotechnikou obezřetně (nejen) na Silvestra 

Blížící se konec roku je spojen kromě jiného s pyrotechnikou. Při jejím nákupu a používání je  zapotřebí „vzít rozum do hrsti“ a dodržovat pravidla.

Zábavní pyrotechnika je rozdělena do čtyř kategorií. Každá z kategorií je určena pro osoby od určitého věku nebo jen pro osoby oprávněné. Na každém schváleném pyrotechnickém výrobku musí být umístěno označení „CE“. Stejně tak, každý výrobek musí být opatřen návodem v češtině. Důležité je rovněž datum použitelnosti a nepoškozený obal či samotný výrobek nacházející se uvnitř.

Rozhodně si nevyrábějte vlastní pyrotechniku doma, byť vám kamarád nabízí „zaručený“ návod nebo jste objevili „jednoduchý“ postup na internetu či sociálních sítích. Nerozebírejte a nepouštějte se ani do úpravy již zakoupené pyrotechniky – namísto zvýšení efektu se výrobek může stát předmětem, který při použití (nebo již při samotné manipulaci s ním) ohrozí zdraví vaše a možná i dalších osob.

Zábavní pyrotechnické výrobky nakupujte v kamenných obchodech a u autorizovaných prodejců. U prodejců ve venkovním prostředí (např. tržnice) může hrozit poškození a znehodnocení zboží vlivem vlhka, zimy či mrazu a obdobných podmínek naprosto nevhodných pro skladování pyrotechniky.

Ještě než nastane ten správný čas, důkladně si pročtěte návod na použití pyrotechnického výrobku. A samozřejmě návod následně dodržujte. Pro manipulaci s pyrotechnikou zvolte vhodné místo – vyvarujte se stísněných a uzavřených prostor či balkonům domů, zvolte volné prostranství, samozřejmě v dostatečné vzdálenosti od dalších osob nebo objektů. Bezpečná není kombinace pyrotechnika a alkohol.

Děti nechť si oslav užívají a vše sledují z bezpečné vzdálenosti, jim určitě pyrotechnika vůbec nepatří do rukou! Výrobky mějte dobře uskladněné, mimo dosah dětí. Obecně platí nejen na Silvestra, ale po celý rok, že s dětmi je třeba hovořit o nebezpečí souvisejícím s pyrotechnikou, nezapomenout zmínit se, aby nesbíraly vybuchlé petardy a podobně.

Přejeme pohodové a bezpečné oslavy konce roku.          

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 28. prosince 2021

vytisknout  e-mailem