Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Obecné ohrožení

Ostrava 16.3.2010 (zveřejněno - 12.30 hodin) 

      Ostravští policisté zahájili úkony trestního řízení pro zločin obecného ohrožení. Ke skutku došlo dne 14.3.2010 krátce před 04.00 hodinou v Ostravě. Dosud nezjištěný pachatel vhodil přes okno, které takto rozbil, do místnosti domu láhev se zápalnou látkou. V pokoji, kam láhev dopadla, spala 13letá dívka, která se následkem vhození předmětu do místnosti probudila a zabránila rozšíření požáru uhašením zápalné láhve.
      V domě se v době spáchání skutku nacházelo několik dalších osob. Škoda na majetku byla předběžně vyčíslena ve výši 1 000 korun. Policisté po oznámení začali s rozsáhlým prověřováním, provedli ohledání místa činu, proběhla podaná vysvětlení osob.
Pachateli zločinu obecného ohrožení hrozí trest odnětí svobody od tří do osmi let. Verze probíhajícího prověřování jsou různé. Situaci nepodceňujeme, do prověřování bylo začleněno množství specialistů a v rámci prověřování využijeme všech zákonných oprávnění. Policisté protiprávní jednání kvalifikují vždy na základě zákona a v jeho mezích. Budou-li zjištěny další okolnosti, může dojít také k odlišnému právnímu posouzení skutku .
      V tuto chvíli nemáme žádnou informaci vedoucí k závěru, že by útok byl rasově motivován, do současnosti nejsou zjištěny ani informace nasvědčující extremismu.
       Od spáchání skutku do současnosti neustále probíhají adekvátní opatření a to i preventivního charakteru. Posílili jsme hlídkovou službu ve vytipovaných lokalitách. 
       Do současnosti nemáme k dispozici konečné závěry expertíz a nebylo zahájeno trestní stíhání konkrétní osoby. Kriminalisté speciálního týmu však dnem i nocí, nepřetržitě pokračují v prověřování. I včera odpoledne a večer proběhla další podaná vysvětlení osob. Zjištěné informace jsou specialisty okamžitě analyzovány. Pomoc ke zdárnému a rychlému objasnění věci může také veřejnost. Jakékoliv informace k prověřované věci mohou svědci sdělit na bezplatné lince 158 nebo kterékoliv služebně. 
       Jednotlivé další úkony prověřování či zjištěné informace nebudou vzhledem k probíhajícímu prověřování z taktických důvodů zveřejněny. Při zjištění nových zásadních informací nebo pokud dojde k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby budete okamžitě informováni.

por. Bc. Gabriela Holčáková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
komisařka Preventivně informační skupiny Ostrava
tel. 974 725 237, 606 678 478
email: pvisova@mvcr.cz
 

vytisknout  e-mailem