Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Nelegální migrace

Ms kraj: Osoby vstoupily na území České republiky neoprávněně 

Moravskoslezští policisté z odboru cizinecké policie řešili v poslední době několik cizích státních příslušníků, u kterých prověřovali, zda neoprávněně vstoupili či nikoliv na území naší republiky.

Nejen ve vnitrozemí, ale také v prostoru státních hranic vykonávají denně službu policisté našeho krajského ředitelství. V poslední době zjistili policisté v příhraniční oblasti se Slovenskem (například na Jablunkovsku či Třinecku) pohyb několika cizích státních příslušníků, převážně ve skupinách, další jednotlivce či skupiny pak oznámili občané na linku 158. V průběhu srpna se jednalo o více než 90 osob, v září pak o 70 v drtivé většině mužů.

Všechny osoby policisté zajistili a začal standardní proces ověřování jejich identity a současně zjišťování oprávněnosti vstupu a pobytu na území naší republiky. Policisté odboru cizinecké policie krajského ředitelství vytěžením příslušných informačních systémů a po dalších identifikačních procesech zjistili, že se jednalo o muže od věku mladistvého, převážně však kolem 20 let (nejstarší 45 let), rovněž o jednu ženu a tři nezletilce. Prim hráli občané Sýrie, byl mezi nimi však také Pákistánec či Somálec.

Všechny osoby vstoupily na území České republiky neoprávněně. Policisté služby cizinecké policie řeší situaci každé z nich individuálně, a to na základě zjištěných informací. Co se týká nezletilých, s ohledem na jejich věk kontaktovali policisté odbor sociálně právní ochrany dětí. Pokud dospělá osoba zažádala o mezinárodní ochranu v jiném státu, probíhají standardní úkony správního řízení k jejich předání do státu, ve kterém podali žádost, a to dle mezinárodní úmluvy, tzv. Dublinského systému. S dalšími osobami zahájili řízení ve věci správního vyhoštění a umístili do zařízení pro zajištění cizinců, ostatním pak udělili policisté výjezdní příkaz s příslušnou dobou platnosti. Poslední variantou je také readmisní řízení (předání do státu, ze kterého do naší republiky vstoupili).

Policisté budou i nadále vykonávat službu rovněž v prostoru hranic, s ohledem na aktuální situaci ve zvýšené míře. Budou rovněž činit jim svěřené úkoly vzhledem ke zjištěným osobám, které hranice nelegálně překročily, a samozřejmě obecně vzhledem k problematice.

por. Mgr. Soňa Štětínská
oddělení tisku, 13. září 2022

Odkazy do noveho okna

migranti1

migranti1 

Detailní náhled

migranti2

migranti2 

Detailní náhled

migranti3

migranti3 

Detailní náhled

migranti4

migranti4 

Detailní náhled

migranti5

migranti5 

Detailní náhled

migranti6

migranti6 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem