Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Nekolkované cigarety k odběratelům nedorazily

MS kraj - krajští kriminalisté obvinili dva muže, kteří připravovali nelegální výrobu cigaret 

Spolupráce celníků s policisty vedla k obvinění dvou mužů z Moravskoslezského kraje podílejících se na výrobě, skladování a distribuci padělků cigaret, které nebyly opatřeny platnými tabákovými nálepkami, s cílem vyhnout se platbě spotřební daně.

Případem se na základě vlastních informací začali na začátku letošního roku zabývat pracovníci odboru Pátrání Ostrava Generálního ředitelství cel. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení, v němž bylo zadokumentováno nezákonné jednání pachatelů ve vztahu k výrobě a distribuci padělků cigaret bez platné tabákové nálepky pro daňové účely. Výsledky svého prověřování následně předali policistům odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.  

Výše zmíněná spolupráce vyvrcholila koncem července. Následný zásah u nelegálních výrobců  odhalil možný únik na spotřební dani přesahující 140 milionů korun. Ve dvou objektech celníci zadrželi šest osob, které předali moravskoslezským kriminalistům. Následným šetřením policisté zjistili, že dva z nich (49 a 47 let) v jednom objektu na Frýdecko-Místecku měli nechat sestavit linku pro výrobu cigaret, vybudovat ubytování pro nelegální zaměstnance a skladovat nejen suroviny pro výrobu padělků (tabák, cigaretový a filtrový papír, celofán, a další), ale také již hotové a zabalené zboží. Pro skladování cigaret před distribucí a likvidaci odpadu vzniklého při výrobě pak měli užívat ještě jeden objekt na Karvinsku.

V rámci domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor celníci s policisty zajistili výše zmíněnou výrobní linku, suroviny pro výrobu téměř 44 milionů kusů padělků cigaret a zhruba 5 000 kusů již zhotovených padělků cigaret, které nebyly opatřeny platnými tabákovými známkami, finanční hotovost a další komponenty související s nelegální výrobou. Oba muži velký rozsah své trestné činnosti, na kterou se připravovali, popírají. Pokud by ovšem nedošlo k jejímu odhalení, státu by vznikla škoda na spotřební dani v celkové výši přesahující 140 milionů korun.

Oba muži jsou obviněni ze spáchání přípravy zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a ze spáchání přečinu porušování práv k ochranné známce a jiným označením. Oba obvinění jsou v tuto chvíli ve vazbě. Hrozí jim trest odnětí svobody až na 10 let.

por. Mgr. Daniela Vlčková
oddělení tisku
15 11 2021

Odkazy do noveho okna

Nelegální cigarety I

Nelegální cigarety I 

Detailní náhled

Nelegální cigarety II

Nelegální cigarety II 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem