Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Den policie 2018

Ms kraj, Ostrava: Na Slezskoostravském hradě se uskutečnila jedinečná akce 

V sobotu proběhl na Slezskoostravském hradě v podstatě již tradiční Den policie. Široká veřejnost měla jedinečnou možnost užít si připravený celodenní program protkaný akčními ukázkami dynamickými i neméně zajímavými ukázkami statickými. Ve slavnostní části složilo šest desítek policistů služební slib. A nesmím opomenout, Den policie se nesl rovněž v duchu 100 let vzniku našeho státu.

Generálními partnery akce byl Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava, kterým náleží poděkování.


Slavnostní část

Při pohledu zpět si dovolím začít slavnostní částí akce. Pozvání hostitele, ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje plukovníka Tomáše Kužela, přijali ředitel ředitelství služby pořádkové policie Policejní prezidia České republiky plukovník Martin Hrinko, hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Ivo Vondrák a primátor Statutárního města Ostrava Ing. Tomáš Macura. Přítomni byli další zástupci krajského ředitelství, Moravskoslezského kraje i města Ostravy, dále pak hosté z řad Policie České republiky, pracovníci státní správy a samosprávy, zástupci integrovaného záchranného systému, městské policie a zástupci dalších spolupracujících institucí. Pozvání přijali další vzácní hosté, a to i ze zahraničí, konkrétně z Polské republiky.

Po úvodních slovech nastala ta správná chvíle pro slavnostní složení služebního slibu. Šedesát policistů a policistek tak rozšířilo řady svých kolegů v Moravskoslezském kraji. Noví policisté učinili tento významný životní krok před zraky hostů a široké veřejnosti, tedy před zaplněným nádvořím a přilehlými prostory.
Následovala další slavnostní část, a to oceňování. Nominovaní převzali služební medaile „Za zásluhy o bezpečnost“, „Čestnou medaili“, medaile „Za věrnost I. stupně“, „Plaketu Policie České republiky“ a „Medaile krajského ředitele“. 

O služební kynologie je v našich zprávách zmínka často.  A oprávněně, moravskoslezští policisté – psovodi – se svými čtyřnohými svěřenci patří dlouhodobě mezi nejlepší v republice. Myšleno jak z hlediska běžného výkonu služby (včetně služebních zákroků), tak například různých srovnávacích soutěží.  Připomeňme mimo jiné:
http://www.policie.cz/clanek/krajske-reditelstvi-severomoravskeho-kraje-zpravodajstvi-uspechy-policejnich-kynologu.aspx
http://www.policie.cz/clanek/moravskoslezska-sluzebni-kynologie.aspx
Zmínka o této policejní specializaci není náhodná, neboť mezi oceněnými byl rovněž vedoucí oddělení služební kynologie major Petr Kozák a z tohoto oddělení i praporčík Aleš Mrazík a podpraporčík Petr Kubesa…

A ještě jedno ohlédnutí za oceňováním.  „Plaketu Policie České republiky“ převzal podporučík Jiří Janeček, vedoucí oddělení kriminalistické techniky Opava. Pan Janeček složil služební přísahu pře 45 lety (do služby byl přijat v březnu roku 1973). Nestor moravskoslezské policie se již dvě desítky let věnuje specializaci kriminalistické techniky. Patří mu náležité poděkování za vynikající, dlouholetou práci u Policie České republiky.


Dynamické a statické ukázky

Bylo opravdu z čeho vybírat. Program byl pestrý a jistě každý návštěvník si – jak se říká – přišel na své. Ukázky probíhaly po celý den jak na nádvoří hradu, tak v podhradí.

Začněme dynamikou. Divákům část své práce předvedli policisté zásahové jednotky, speciální pořádkové jednotky a oddělení hlídkové služby. Samozřejmě nechyběly zejména u dětí velmi oblíbené ukázky služební kynologie. Pod pokličku své činnost nechali nahlédnout formou dynamických ukázek také Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a Městská policie Ostrava. Koordinace činnosti policistů, hasičů a zdravotníků hrála prim u společné ukázky těchto složek (simulace dopravní nehody se zraněnými).
 
Neméně atraktivní byly rovněž statické ukázky. Vyjmenovat detailně všechny by čítalo vskutku dlouhý seznam, takže si dovolím vybrat namátku za Policii České republiky službu dopravní a cizinecké policie, kriminalistickou techniku či pyrotechnickou službu. K vidění byl vozový park a ukázky výstroje a zbraní. V „obležení“ byl po celý den stánek oddělení tisku a prevence. Diváci měli možnost vidět rovněž statiku hasičů, záchranářů, armády, vazební věznice, Českého červeného kříže a mnohých dalších.

Počastí i další okolnosti přály, a tak byl na akci přítomen rovněž policejní vrtulník. Byl bezesproru velkým lákadlem, přičemž jeho přílet a odlet byly magnetem pro všechny a jakoby na chvíli zastavily dění v místě akce…

Návštěvníci, kterých v sobotu na Slezskoostravský hrad přišlo opravdu mnoho, ocenili dynamické ukázky všech zúčastněných potleskem. A v místech statických ukázek a expozic bylo po celý den „narváno“. Z výrazů ve tvářích dětí i dospělých byla vidět spokojenost… Těší nás zájem veřejnosti o tuto jedinečnou akci, kterou samozřejmě mnozí využili také ke komunikaci s jednotlivými složkami. I to je jejím záměrem.


K výročí 100 let vzniku republiky…

Pozvánka na akci slibovala vskutku neobvyklé, zajímavé expozice. V sobotu se vše proměnilo v realitu. Návštěvníci měli opravdu jedinečnou možnost vidět na jednom místě kus historie dotýkající se různých oblastí a činností. Vše v duchu 100 let vzniku našeho státu.

Díky spolupráci s Muzeem Novojičínska mohli zájemci v historických expozicích „nahlédnout“ do zločinů našeho kraje v kauzách „Postrach Moravy“ a dalších, namátkou viz https://galerieosobnosti.muzeumnj.cz/martin-lecian,  https://galerieosobnosti.muzeumnj.cz/marie-velgova.
Výstava Muzea Novojičínska nabídla také exponáty přileb strážníků nebo četnickou lucernu z Frenštátu pod Radhoštěm (20. léta 20 století).
Poutavá byla rovněž prezentace historických vozidel z let 1932 – 1938, především značky Tatra, a to díky vstřícnosti členů spolku Tatra Veteran Sport Club Ostrava.
V expozicích odboru kriminalistické techniky a expertíz a oddělení kriminalistické techniky se mohli zájemci dozvědět, jak se měnila v uplynulých desítkách let tato specializace. Jak se vyvíjela kriminalistická fotografie, daktyloskopie, zjistili přímo v místě stanoviště kriminalistických techniků při prohlídkách exponátů. Návštěvníci tak viděli kromě jiného desítky let staré fotoaparáty či dobovou daktyloskopickou soupravu (k daktyloskopii například viz https://www.muzeumpolicie.cz/prvni-kroky-daktyloskopie/).

Při tomto krátkém pohledu do historie, v souvislosti s letošním 100. výročím založení státu, není jistě od věci připomenout také genezi dalších specializací. Ve dvacátých letech minulého století byl například organizován první kurz psovodů policie a v následujících letech byla založena policejní škola psovodů. Vznik oddělení dopravní stráže je datován do roku 1919. A byla zřizována mnohá další oddělení, například pátrací služba.
Z expozic, které byly pro návštěvníky nachystány, byla také hojně navštěvovaná výstava rekvizit z diváky oblíbených Četnických humoresek. Zahrnovala kancelář četníka nebo dobové uniformy či ošacení.


Závěrem, poděkování za spolupráci patří všem zúčastněným, kteří vytvořili vskutku jedinečnou atmosféru celého sobotního dne. Veřejnosti děkujeme, že si k nám našla cestu a budeme se těšit opět příští rok.

por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje 
oddělení tisku a prevence, 17. června 2018

Odkazy do noveho okna

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

Den PČR

Den PČR 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem