Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Den bezpečnějšího internetu

MS kraj - bezpečná komunikace v online prostředí 

Bezpečné komunikaci v online prostředí se věnují při svých vzdělávacích aktivitách také moravskoslezští preventisté. V době kdy to epidemiologická situace ještě umožňovala, realizovali preventisté v loňském roce na devět desítek přednášek s tématem bezpečnější komunikace v prostředí internetu. Autoři zcela nového projektu policie Tvoje cesta onlinem moravskoslezským preventistům vzdělávací program přiblížili už v lednu roku 2020 a ve stejný den projekt absolvovali i žáci jedné z ostravských škol. Detailněji k projektu viz nebo v odkazu . Přednášky projektu Tvoje cesta onlinem byly v loňském roce pedagogy velmi žádány, v důsledku epidemie je i nadále nabízíme distančním způsobem . A právě v současné době online výuky, kdy děti tráví mnoho času v prostředí internetu, je téma bezpečné komunikace víc než aktuální.

Nicméně bezpečnější komunikaci na internetu moravskoslezští preventisté učí děti také formou hry. Jak se bezpečně chovat při online komunikaci děti zjistí v didaktických hrách „Učíme se s Honzíkem aneb Policejní pohádky hrou“ či ve hře „Kterak se obětí nestáti.“ Obě hry mohou moravskoslezské školy v případě zájmu získat zasláním požadavku na email krpt.prevence@pcr.cz. Pedagogům lze přiblížit detailní informace ke hrám v odkazech  čí textu.

Den bezpečnějšího internetu letos připadá na 9. února 2021. Další informace k tématu naleznete zde a také v článku . Na nástrahy internetové komunikace upozorňuje i zcela nový preventivní spot, který byl poprvé zveřejněn právě 9. února 2021 v rámci projektu KYBERKINO na facebookovém profilu Policie ČR.

Internet nemá jen růžové, ale také stinné stránky. V dnešní moderní době je pro nás kyber prostor velkým pomocníkem a naši každodenní součástí. Pro komunikaci používáme počítač, konzoli, mobil, tablet. Denně na internetu s někým komunikujeme, něco fotíme, pracujeme s PC, podnikáme, nakupujeme prostřednictvím e-shopů apod. Jenže abychom využili potenciál těchto moderních technologií naplno a bez obav, musíme počítat s hrozbami, které nás v tomto on-line prostředí mohou potkat. A co je nejdůležitější, naučit se těmto potencionálním hrozbám čelit.

Takzvaní “predátoři“ jsou ve střehu a všemi možnými způsoby nalézají nové a nové kličky, jak nás mazaně po internetu okrást či podvést. Je to jejich “hrací pole“, kde se mnohdy stávají vítězi. Pohyb na internetu je právě z tohoto důvodu hodně o zodpovědnosti, proto k němu tak přistupujte a myslete na prevenci pokaždé, když usedáte k počítači. Buďte obezřetní a ověřujte si mnohá zde zjištěná fakta. Chraňte si své soukromí a věnujte čas zabezpečovacímu nastavení. Používejte antivirové programy. Pokud uzavíráte obchod s nějakou firmou, zjistěte si její pověst. Nesdělujte nikomu PIN kód karty nebo jiných osobních dokladů, na které může být proveden podvodný tah. Nezasílejte nikomu osobní fotografie, pomocí kterých Vás může začít někdo vydírat. Pokud máte děti, nezakazujte jim práci s počítačovou technologii, ale mějte pod kontrolou jejich aktivity. Nastavte si společné pravidla.

V tomto pouhopouhém malém výčtu jsme nastínili hlavní problémy, se kterými se můžete na internetu setkat a které můžete znát jako:  Hoaxy, Sexting, Kybergrooming, Pishing, stalking, cyberbullying. Jsou Vám tyto názvy cizí? Odpovědi na ně můžete nalézt zde: www.e-bezpeci.cz

Na závěr lze dodat, aby nejen den 9. února 2021 byl tím jediným dnem bezpečného internetu, ale abyste se v kyberprostoru cítili bezpečně neustále.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
nprap. Lucie Galiová
vrchní inspektor oddělení prevence

por. Bc. Miroslav Kolátek
komisař oddělení prevence
9. února 2021

vytisknout  e-mailem