Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Čtení "Policejních pohádek"

Ms kraj - 26. 3. 2015 policisté četli "Policejní pohádky" na Základní škole v Olbramicích 

Jak jsme četli „Policejní pohádky“

Poslední březnový čtvrtek patřil čtení „Policejních pohádek“ napříč Českou republikou. Policisté četli „Policejní pohádky“ na zhruba 150 místech země, ve školách, školkách, ale také nemocnici. A na šesti místech se četlo i v Moravskoslezském kraji, kde se „Policejní pohádky“ narodily. Na Ostravsku jsme zamířili do školy v Olbramicích.
Žáci třetí, čtvrté a páté třídy této školy byli pozornými posluchači. Když policistka začala číst první pohádku „O statečném policistovi Honzíkovi“ ve ztichlé třídě by případný pozorovatel slyšel upadnout pomyslný špendlík. Děti s pohledy upřenými k policistce bedlivě sledovaly každé její vyřčené slovo. Po poučení spravedlivého Přemysla, které je za každým příběhem, následovaly otázky. Dotazy se vztahují ke každé pohádce a jejich prostřednictvím lze případně zjistit pochopení a zapamatování informace dítětem. Po každé otázce se objevil doslova les rukou, děti jedno přes druhé reagovaly a nutno říci, že správně.
Vyčerpáním pohádkových otázek za příběhem ovšem naše čtení neskončilo. Ba naopak, prozradili jsme naše překvapení. Spolu s námi totiž do školy v Olbramicích zamířil i frýdeckomístecký policista pprap. Daniel Kaniok, který v létě roku 2013 zachránil topící se dívku. A tato reálná situace se pak stala námětem prvního příběhu „O statečném policistovi Honzíkovi,“ který je hlavní hrdinou pohádkové knížky. Pprap. Kaniok pak dětem vyprávěl reálný příběh, jenž zažil na vlastní kůži. Údiv ve třídě nastal po zjištění dětí, že zachráněná dívka byla ve stejném věku jako někteří žáci a že je skutečně dobré dbát doporučení, která právě slyšely z pohádkové knížky.
Soustředěné naslouchání však pokračovalo i při čtení druhého příběhu „O spravedlivém Přemyslovi,“ dětem jej četl autor knížky, předseda Okresního soudu v Ostravě Mgr. Roman Pokorný. I soudce se pak ocitl pod palbou otázek zvídavých žáčků. Děti byly seznámeny nejen s prací soudce, ale také s dalšími taji tohoto povolání. Ani v tomto čteném příběhu nescházelo poučení spravedlivého Přemysla, „Lhát se nesmí, ať už by byl důvod jakýkoli. Můžete tak způsobit spoustu nepříjemností, případně i ublížit. Nebuďte zaujatí, dívejte se na ostatní bez předsudků. Jediný, kdo může rozhodnout o vině, člověka, například pokud někdo někomu ublíží, něco ukradne, je právě soudce.“
Do třídy pak vstoupili kriminalističtí technici, kteří poutavým způsobem vysvětlili zákonitosti této profesní specializace. Nadšené děti získaly své daktyloskopické otisky a nebylo žáka, který by s touto „trofejí“ třídu neopouštěl. Svůj otisk třímaly v rukou také učitelky.
Obdobná situace byla také u mladší děti (předškoláci a žáci první a druhé třídy). Také oni při čtení úvodní pohádky o policistovi Honzíkovi, který zachránil topícího se chlapce, ani „nedutali“. Zato po ukončení zasypali přítomnou policistu otázkami. Pro zpestření byli, tak jako u starších dětí, přítomni také kriminalističtí technici. Nikdo z děvčat a chlapců si nenechali ujít příležitost pochlubit se vlastními otisky prstů. Protože zbylo ještě trochu času, policistka dětem přečetla ještě pohádku „O Martínkovi, Elišce a tuze divném pánovi“.

Knížka „Policejních pohádek“ samozřejmě ve škole zůstala i pro další čtení. Dětem jsme věnovali také tiskoviny k projektu „Policejních pohádek,“ ve formě rozvrhů, záložek, pexes i omalovánek. Po závěrečném dotazu „kdo se chce stát policistou“ se zvedl doslova les rukou.
Věříme, že děti zůstanou čtení „Policejních pohádek“ věrny i nadále a postupně se seznámí se všemi příběhy.
 

Děkujeme Moravskoslezskému kraji za podporu, díky které projekt „Policejních pohádek“ vznikl. A poděkování náleží také všem kolegům z dalších částí republiky, kteří se do dnešní akce „Policisté čtou Policejní pohádky“ zapojili a pomohli tak děti seznámit se základními pravidly bezpečného chování.

 


                                                                                            mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
                                                                                                    Krajské ředitelství policie
Moravskoslezského kraje 
oddělení tisku a prevence  |   26. 3. 2015


Zde naleznete odkaz na komplexní "Pohádkový WEB"
 

vytisknout  e-mailem