Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Na kole jen s přilbou

KRAJ - Pozor, ani alkohol za řídítka nepatří. 

Na kole jen s přilbou 2021Na kole jen s přilbou 2021V pondělí 2. května v odpoledních hodinách uskutečníme v rámci projektu neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. s názvem Na kole jen s přilbou v Pardubicích na frekventované cyklostezce u letního kina nedaleko centra města dopravně preventivní akci na cyklisty. Partnery tohoto projektu jsme nejen my, ale i BESIP, Tým silniční bezpečnosti a kolegové z městské policie.

Všichni společně se zaměříme na povinnou výbavu jízdního kola cyklistů. Velký důraz bude z naší strany kladen na používání bezpečnostní přilby. Ta je do 18 let povinná. Při všech aktivitách zaměřených na cyklisty se snažíme všem vysvětlit, jak důležité pro ochranu zdraví a života je použití správně upevněné přilby a to bez ohledu na věk. Převážně u dětí často dochází ke špatnému nasazení a upevnění bezpečnostní přilby, která pak ztrácí svou ochrannou schopnost. Jednou ze základních příčin zranění i úmrtí cyklistů je poranění hlavy, ke kterému dochází při pádu nárazem o vozovku nebo o jinou překážku (strom, obrubník, ..). Jen pro představu: Pokud cyklista pojede rychlostí 25 km/h a spadne po hlavě na vozovku, pak jeho pád můžeme přirovnat pádu z výšky 2,5 metru hlavou na zem.

Na místě budou mít cyklisté možnost vyzkoušet si tzv. „opilé brýle“, které simulují stav po požití alkoholu. V rámci kampaně „Řídím, piju nealko pivo“ upozorňujeme na fakt, že ani řidič nemotorového vozidla nemůže před jízdou alkohol konzumovat.

Nikdo od nás neodjede s prázdnou. Pro každého máme malý dárek, především odrazový a retroreflexní materiál, kterým lze některé části povinné výbavy nahradit. Někteří se mohou těšit na dárek v podobě cyklistické lékárničky, které nám poskytla Pojišťovna Ministerstva vnitra a nebude chybět ani nealkoholické pivo od Českého svazu pivovarů a sladoven.

Hlavním cílem projektu je snížení nehodovosti a zejména následků dopravních nehod cyklistů.

Pár statistických čísel za náš kraj: V roce 2021 jsme zaznamenali 139 dopravních nehod zaviněných řidičem nemotorového vozidla (v roce 2020 o 34 více), 3 řidiči utrpěli těžká zranění a 117 řidičů zranění lehká (v roce 2020 o 11 více těžkých a o 10 více lehkých zranění). U 34 řidičů jsme dechovou zkouškou prokázali alkohol (v roce 2020 o 12 více). Z evidovaných 139 nehod zavinili řidiči 112 v obci, což je o 22 méně než v roce 2020.

Tyto akce plánujeme v celém kraji a budou probíhat až do konce léta.

CYKLISTICKÉ DESATERO

28. dubna 2022
kpt. Mgr. Jiří Tesař
koordinátor prevence                                     

vytisknout  e-mailem