Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Jak správně utvořit záchranářskou uličku?

KRAJ - V případě kolony je pro složky IZS každá minuta rozhodující. 

Téměř každý den se řidiči dostanou na silnicích do stiuací, kdy se tvoří kolony, či zácpy. Je to z různých příčin, ať už stojí na semaforech, či je někde nějaké zúžení nebo nebo objízdná trasa, a nebo třeba v důsledku dopravní nehody.

V případě vzniku kolony, je povinností řidičů vytvořit uličku pro projetí vozidel IZS. Vytvořením uličky, můžete zachránit život. V případě bezprostředního ohrožení života, je každá minuta rozhodující!

Co říká zákon

§ 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích

Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.

A jak se v případě kolony chovat?

fb_bannery_1640_680px.zdroj. BESIP

 • v případě, že dojíždíte kolonu nebo stojíte v koloně jako poslední, nechte zapnutá výstražná světla
 • uličku je třeba vytvářet ihned, jakmile vozidlo přijíždí do kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel
 • na dvouproudé komunikaci se obě řady vozidel rozestupují co nejblíže k okrajům vozovky, řidiči v levém pruhu se řadí vlevo a řidiči v pravém pruhu  se  řadí  vpravo
 • na tříproudové komunikaci se řidiči v levém jízdním pruhu řadí vlevo ke svodidlům, řidiči jedoucí ve středovém a pravém pruhu se řadí vpravo ke krajnici
 • můžete vjet i na krajnici mimo vozovku, a je-li to potřeba i do křižovatky na červenou 
 • pokud vás dojede vozidlo IZS dříve, než stačíte uhnout, dejte mu jasně najevo, co se chystáte udělat (např. výstražným světelným zařízením)
 • je třeba počítat s tím, že může projet i více vozidel IZS najednou 


Jak utvořit správně záchranářskou uličku - shlédnětě video BESIP zde.

Je stále mnoho řidičů, kteří neumějí správně reagovat na vozidla se zapnutým výstražným zařízením. Mnohdy to bývá právě z neznalosti pravidel a zákonů. Ale najdou se i tací, kteří pravidla znají a nebojí se je porušovat. Nejednou se policisté setkají s takovými "střelci", kteří se vydají přímo za vozidlem IZS projíždějícím vytvořenou záchranářskou uličkou. 

Zákon myslí i na tuto neohleduplnost řidičů. Za neoprávněné použití záchranářské uličky hrozí řidiči ve správním řízení pokuta až 2500 Kč. 

7

Nejčastější chyby, kterých se řidiči dopouštějí:

 • přehlédnutí nebo přeslechnutí výstražných signálů, méně sledování dění ve zpětných zrcátkách
 • zsatavení vozidla na místě ihned po zpozorování výstražného signálu, na nevhnodném místě, např. uprostřed jízdního pruhu, před horizontem, zatáčkou, tramvajovým ostrůvkem na kruhovém objezdu
 • uhýbání vozidel na nesprávnou stranu, zde hraje roli neznalost pravidel tzv. záchranářské uličky
 • zmatkování protijedoucích aut, kdy vozidla jichž se tvorba uličky netýká, začnou zpomalovat a zastavovat

Na závěr si tedy pamatujte:

 • řidiči musíumožnit vozidlům s přednostním právem jízdy bezpečný a plynulý průjezd
 • na dálnicích musí vytvořit 3metrovou uličku mezi dvěma jízdními pruhy (nebo mezi pravým a prostředním, případně mezi krajními a prostředními, pokud je pruhů více)
 • nesmějí se zařazovat do kolony vozidel s právem přednostní jízdy

Apelujeme tedy nařidiče, buďte na silnicích ohleduplní, respektujte daná pravidla, nikdy nevíte, kdy tuto pomoc složek IZS budete potřebovat právě vy.

Policisté v Libereckém kraji budou v rámci dopravně bezpečnostních akcích rozdávat řidičům samolepky s informacemi k "záchranářské uličce" a dále tzv. "Kartu první pomoci" a "Jak správně postupovat v případě dopravní nehody?".


21. 10. 2020
kpt. Bc. Vladimíra Šrýtrová
koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje

vytisknout  e-mailem