Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Slavnostní otevření speciální výslechové místnosti

JABLONEC NAD NISOU - Dnes dopoledne byla v budově Policie České republiky v ulici 5. května slavnostně otevřena speciální výslechová místnost. 


V úterý 12. ledna byla v budově Policie České republiky v Jablonci nad Nisou v ulici 5. května slavnostně otevřena speciální výslechová místnost určená především pro výslechy dětí jako obětí či svědků trestné činnosti a dále pak pro výslechy dospělých osob, které se staly oběťmi závažné kriminality násilného charakteru.  

Vybudování této speciální místnosti bylo financované v rámci zpracovaného projektu Magistrátu města Jablonec nad Nisou, který touto cestou získal dotaci z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky. Samotný projekt byl realizován po dobu čtyř měsíců a celkové náklady činily částku 332.000 korun, z toho zmiňovaná dotace byla ve výši 288.000 korun. „Celá místnost je připravená zvláště pro děti, proto má výrazný vzhled přátelského prostředí školky. Je samozřejmě vybavená moderní technikou, která je však schovaná tak, aby ji oběť nevnímala a nebyl jí stresována,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení jabloneckého magistrátu František Chlouba.

Speciální výslechová místnost nabízí vlídné prostředí pro výslechy obětí násilných nebo sexuálních deliktů. Jde zejména o zneužívané děti, ale také ženy či týrané seniory. „Trestní řízení vyžaduje např. u výslechů dětí přítomnost více osob z řad soudců, státních zástupců, advokátů, pracovníků OSPODu, Probační a mediační služby a dalších. Přítomnost většího množství osob v jedné místnosti však často narušovala navázání důvěryhodného vztahu mezi vyslýchajícím a obětí mnohdy závažného trestného činu. Nově vybudované příjemné prostředí a technické zázemí nám umožňuje provést tyto úkony precizněji, ale přitom šetrněji s ohledem na psychiku vyslýchaných osob,“ vysvětlil důležitost výslechové místnosti vedoucí Územního odboru Policie ČR v Jablonci nad Nisou Petr Šikola s tím, že díky instalované záznamové technice budou takto provedené úkony následně sloužit jako nezvratné důkazy v řízení před soudem.

Uvedeného slavnostního otevření speciální výslechové místnosti se zúčastnili zástupci Policie České republiky v čele s plukovníkem Vladimírem Libnarem náměstkem ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje pro ekonomiku, dále pak pracovníci Magistrátu města Jablonec nad Nisou s primátorem Ing. Petrem Beitlem, paní Mgr. Iva Fürbacherová z Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky a další významní hosté. Na tomto významném aktu nechyběl ani pan Ing. Jiří Vaníček, který celý projekt zpracoval a následně se i významnou měrou podílel na jeho realizaci. Při slavnostním vstupu do speciální výslechové místnosti společně přestřihli pásku primátor Petr Beitl a plukovník Vladimír Libnar. Oba pánové také poděkovali za odvedenou práci všem, kteří se na realizaci uvedeného projektu podíleli.

Součástí tohoto slavnostního aktu byla i prezentace nových motorových vozidel, která na teritoriu Územního odboru Jablonec nad Nisou využívají policisté ve výkonu služby.

Za zmínku zcela jistě ještě stojí následující skutečnosti. První speciální výslechové místnosti vznikly v roce 2006 v Ostravě a v Praze (tehdejší Správa hl. m. Prahy).  V Libereckém kraji byly speciální výslechové místnosti otevřeny v loňském roce další tři, a to v České Lípě, v liberecké Pastýřské ulici a v listopadu také v Semilech. Tyto speciálně vybudované a zařízené prostory slouží pro výslechy dětí, obětí domácího násilí, znásilnění, sexuálních deliktů, seniorů i handicapovaných. Probíhají v nich také rekognice, znalecká zkoumání, pohovory atd.


12. 1. 2016
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vytisknout  e-mailem