Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Policisté se zaměřili na viditelnost chodců

JABLONECKO – Včera večer se policisté na Jablonecku zaměřili na viditelnost chodců a kontroly řidičů na požití alkoholu. 

Včera po setmění začala na Jablonecku dopravní akce prioritně zaměřená na viditelnost chodců v místech mimo obce, kde není veřejné osvětlení. Dále se v rámci této akce zaměřili na kontroly řidičů, zda neusedli za volant pod vlivem alkoholu. Všichni chodci, se kterými se policisté v uvedených místech setkali, měli na svém oblečení reflexní prvky, což je velmi pozitivní zjištění. Přesto oslovení chodci ještě od policejních hlídek obdržely reflexní pásky, které jejich bezpečnost při chůzi v silničním provozu zvýší.

Policisté navíc v rámci akce zkontrolovali 78 vozidel a jejich řidičů. Jeden z těchto řidičů usedl za volant pod vlivem alkoholu a provedenou dechovou zkouškou u něj policisté v dechu naměřili 0,54 promile. Tento jeho přestupek bude k dalšímu šetření oznámen příslušnému správnímu úřadu. Dále policisté během akce sedmi řidičům za spáchané přestupky udělili blokové pokuty. Jednalo se například o jízdu bez užití bezpečnostních pásů a neodpovídající technický stav vozidla.

V souvislosti s touto dopravně bezpečnostní akcí především zaměřenou na viditelnost chodců tuto skupinu účastníků silničního provozu, že jsou těmi nejzranitelnějšími. Chodci musí být velmi obezřetní, a to především při přecházení vozovek. V místech, kde je na vozovce vyznačen přechod pro chodce musí chodec k přecházení takový přechod využít a přitom dbát zvýšené opatrnosti. Nikdy se chodci nesmí spoléhat na přednost, kterou na přechodech mají. Tato zákonem daná přednost totiž není absolutní a navíc chodci musí počítat i s tím, že řidiči né vždy se plně věnují řízení motorového vozidla a na přecházejícího chodce v takovém případě mohou na přechodech přehlédnout.

Dopravní nehody, při kterých jedním z účastníků je chodec, nejsou ojedinělé a bohužel shodou okolností se včera v Jablonci nad Nisou staly takové dvě. K první z nich došlo v ulici Nová Pražská u křižovatky s ulicí Nákladní. Řidička s vozidlem Škoda Fabia jela ve směru od centra města, kde po výjezdu z levotočivé zatáčky byla údajně oslněna sluncem a na vyznačeném přechodu pro chodce přehlédla tři přecházející chodce z její pravé strany. Všimla si jich bezprostředně před přechodem, a přestože začala intenzivně brzdit, do jednoho z nich narazila. Ten po nárazu spadl na vozovku a utrpěl zranění, se kterým byl převezen do jablonecké nemocnice. Charakter jeho zranění a doba léčení jsou předmětem probíhajícího šetření.

Druhá dopravní nehoda se stala o půl hodiny později v ulici Palackého poblíž křižovatky s ulicí Riegrova. Dvaatřicetiletý muž tam přecházel vozovku mimo vyznačený přechod pro chodce v koloně vozidel stojících na semaforech uvedené křižovatky. Muž vstoupil z poza vozidel stojících v koloně bezprostředně do jízdní dráhy řidiči s vozidlem Peugeot 206, který jel ve stejném směru jízdy ve druhém jízdním pruhu. Řidič peugeotu se snažil střetu s chodcem sice zabránit, ale to se mu bohužel nepodařilo. Při střetu s vozidlem utrpěl chodec zranění, se kterým byl převezen do jablonecké nemocnice. Charakter jeho zranění a doba léčení jsou předmětem probíhajícího šetření. Okolnosti obou dopravních nehod i nadále šetří policisté z Dopravního inspektorátu v Jablonci nad Nisou.


6. 12. 2018
nprap. Dagmar Sochorová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

Odkazy do noveho okna

DN chodec Pražská 1

DN chodec Pražská 1 

Detailní náhled

DN chodec Pražská 2

DN chodec Pražská 2 

Detailní náhled

DN chodec Pražská 3

DN chodec Pražská 3 

Detailní náhled

DN chodec Palackého 1

DN chodec Palackého 1 

Detailní náhled

DN chodec Palackého 2

DN chodec Palackého 2 

Detailní náhled

DN chodec Palackého 3

DN chodec Palackého 3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem