Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Nepřiměřená rychlost

LIBEREC – Dopravní nehoda s překvapivým koncem. 

„Silniční doprava je založena na principu důvěry, jinak je nemožná. Tudíž každý účastník silničního provozu je oprávněn spoléhat na to, že ostatní účastníci téhož provozu své povinnosti dodrží. To jistě až do chvíle, kdy situace signalizuje opak. Pak přechází povinnosti zabránit nehodě a škodě i tomu, který byl v právu.“
Ne vždy je na vině ten, který nedal na křižovatce přednost v jízdě vozidlu jedoucímu po hlavní silnici.

V úterý 15. května 2018, krátce před 15. hodinou, došlo k dopravní nehodě na Frýdlantsku. Policisté přivolaní na místo nehody okamžitě začali vyšetřovat příčiny jejího vzniku. Nejprve se zdálo, že za karambol mohl řidič osobního automobilu, který vjížděl do křižovatky z vedlejší silnice a nedal přednost po hlavní silnici jedoucímu motocyklu. Došlo tak ke střetu, jenž si vyžádal jak újmu na zdraví u jednoho z řidičů, tak pochopitelně také škodu na majetku.
V průběhu vyšetřování, na jehož počátku policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví, v němž prověřovanou osobou byl řidič osobního automobilu, však policejní komisař dospěl k překvapivému, leč zcela opodstatněnému závěru.

Na základě odborných vyjádření znalců z oboru dopravy, práci policistů na místě dopravní nehody, ale také porovnáním zjištěných skutečností, došel policejní komisař mravenčí prací k závěru, že řidič motocyklu jedoucí po hlavní silnici, mohl být za průběh nehodového děje zodpovědný.

V obci je stanovena dovolená rychlost 50 km/h. Motorkář se však v době střetu pohyboval rychlostí téměř 80 km/h. Jelikož byla rychlost výrazně vyšší nad povolenou mez, bylo nutné nehodový děj a průběh vzniku a účasti na dopravní nehodě, zkoumat. Ze závěrů znaleckých posudků a odborných vyjádření vyplynulo, že automobilista nemohl vzniku účinku nehodového děje nikterak zabránit. Motorkáře v podstatě nemohl ani vidět. Kdyby řidič motocyklu dodržel jemu dovolenou rychlost jízdy stanovenou pro pohyb v obci, střetu by spolehlivě zabránil.

Policejní komisař tak rozhodl o odevzdání věci příslušnému správnímu orgánu k projednání pro podezření ze spáchání přestupku ve smyslu zákona o provozu na pozemních komunikacích, kdy prověřovanou osobou je v tomto případě motorkář jedoucí ten den po hlavní silnici.

 

13. září 2018
por. Bc. Vojtěch Robovský
KŘP Libereckého kraje, tiskový mluvčí

vytisknout  e-mailem