Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Alkohol a drogy za volant nepatří

LIBEREC – Dva cizinci usedli za volant pod vlivem alkoholu. Skončili v policejní cele. 

V některých evropských zemích je tolerována hladina alkoholu v dechu řidičů motorových vozidel. Například v Belgii, Chorvatsku, Francii nebo Bulharsku. I ona možná tolerance v desetinách promile má však svá pravidla. Některá se však netýkají profesionálních řidičů nákladní automobilů nebo cyklistů. Česká republika netoleruje alkohol za volantem vůbec. Jak je to ale v případě, že cizinec vycestuje ze své rodné hroudy na půdu jiného státu? Pochopitelně musí respektovat veškerá zákonná opatření a omezení týkající se činností vykonávaných na území toho kterého státu, a která jsou ustanovena v zákonných normách. A tak se opět dostáváme k tomu, že na území České republiky alkohol za volantem není tolerován a neexistuje žádná přípustná škála, která by umožňovala usednout za volant pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek. I přesto se najdou tací, kteří právní systém nerespektují.

V pátek 4. září, krátce před půl čtvrtou, jsme prostřednictvím linky 158 přijali oznámení, že z prostor jedné z benzinových čerpacích stanic, nedaleko centra Liberce, odjelo vozidlo, za jehož volant usedl údajně podnapilý řidič. Předpokládaný směr jízdy vyrazilo zkontrolovat několik policejních hlídek. Nekontrolovatelnou jízdu mercedesu, který ulicemi Vratislavická a Dobiášova přejížděl z pruhu do pruhu, zajížděl do protisměru nebo na chodník policisté ukončili po bezmála půl kilometru. Za volantem šedého mercedesu policisté zkontrolovali 26 letého cizince. Ten nejen, že nepředložil doklady potřebné k řízení a byl posilněn alkoholem, ale jak posléze policisté ještě zjistili, měl také vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Opakované dechové zkoušky prokázaly výskyt alkoholu v řidičově dechu. Nejvyšší z naměřených hodnot atakovala 2,8 promile. Cizinec tak celkem pochopitelně zamířil do policejní cely. Po vystřízlivění mu policisté sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.

Další cizinec usedl za volant vozu pod vlivem alkoholu ve čtvrtek 10. září. Krátce po třetí hodině ranní policisté spatřili malého Peugeota prohánějícího se ulicí Ostašovskou. Nekontrolovatelné jízdě učinili muži zákona přítrž takřka okamžitě. Výpary linoucí se z nitra vozu a mužův skleněný pohled naznačovaly nevyhnutelně se blížící závěr noční eskapády. Opakované dechové zkoušky prokázaly u 54 letého cizince jen těžko uvěřitelnou hladinu alkoholu v dechu. Nejvyšší z naměřených hodnot dosáhla na 3,4 promile.

Po neodkladných úkonech byl i tento nesvědomitý cizinec umístěn do policejní cely, kde vyčkal střízlivosti. Policisté mu pak sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu v případě odsouzení může hrozit trest odnětí svobody na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

16. září 2020
por. Bc. Vojtěch Robovský
Oddělení tisku a prevence
Liberec

vytisknout  e-mailem