Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Žena se dopustila trestného činu

JIHLAVSKO: Na sociální síti žena zveřejnila nenávistný příspěvek 

Sociální sítě se mnohdy stávají místem, kde se lidé v komentářích ke zveřejněným příspěvkům vyjadřují daleko emotivněji, než kdekoli jinde. Někdy ovšem vyjádřené názory dalece přesahují nastavená pravidla a můžou sklouznout i za hranu nejen slušného chování, ale i zákona. Takovouto hranici přesáhla přibližně před měsícem osmapadesátiletá žena z Jihlavska.

Na konci října se zapojila do veřejné diskuze, která probíhala na sociální síti ke zveřejněnému živému vysílání zpravodajského kanálu. Předmětem diskuze byla demonstrace probíhající v Praze. Žena mezi komentáře připojila nenávistný příspěvek, ve kterém se vyjádřila ve smyslu, že by bylo třeba usmrtit policisty a jejich rodiny. Tento příspěvek byl již v samotné probíhající diskuzi mezi ostatními vnímán negativně a následně přijali policisté trestní oznámení.

Případ začali prověřovat policisté jihlavského obvodního oddělení. Na základě šetření zjistili totožnost ženy, která příspěvek na sociální síti zveřejnila. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté osmapadesátileté ženě sdělili podezření ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Žena vyjádřila nad svým jednáním politování. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení a s návrhem na podmíněné odložení podání návrhu na potrestání předložili státnímu zastupitelství.

Skutkovou podstatu trestného činu naplní ten, kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu. Přičemž čin lze spáchat také tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem. Za trestný čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

4. prosince 2020

vytisknout  e-mailem