Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

V kauze je obviněno pětadvacet osob

KRAJ VYSOČINA: Rozsáhlý případ nelegálního obchodování s tabákem 

Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ukončili velmi rozsáhlé vyšetřování, týkající se páchání daňové trestné činnosti zločineckou organizovanou skupinu s mezinárodním prvkem.

Návrh na podání obžaloby se týká pětadvaceti obviněných osob. Vyšetřovatel případu obvinil hlavního organizátora trestné činnosti - čtyřiatřicetiletého cizího státního příslušníka - ze zvlášť závažného zločinu účasti na organizované zločinecké skupině spáchaném ve spolupachatelství a z pokračujícího zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchané ve spolupachatelství a spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny.  Ze stejných zločinů je obviněno dalších čtyřiadvacet spolupachatelů, kteří jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněným trest odnětí svobody v trvání až deseti let.

Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších případů, které jsme  našem kraji realizovali v rámci společného týmu Kobra, a to jak z hlediska počtu obviněných osob, tak z hlediska vzniklé škody a  zajištěných výnosů z trestné činnosti“, uvedl plk. JUDr. Miroslav Kovář, vedoucí odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie.

Na celém případu kriminalisté úzce spolupracovali v rámci akce daňové „KOBRY“ se sekcí Pátrání Generálního ředitelství cel České republiky. Vyšetřování kriminalisté ukončili návrhem na podání obžaloby. Návrh na podání obžaloby se týká celkem pětadvaceti obviněných osob, kdy jedna osoba – hlavní organizátor - je stíhán vazebně a zbývající osoby jsou stíhány na svobodě. Celková škoda způsobená zločineckou skupinou dosáhla částky 69 256 550 korun. Rozsáhlý trestní spis čítá 12 663 listů a byl vyšetřovatelem předán na Krajské státní zastupitelství do Hradce Králové.

Případ pro krajské kriminalisty začal ve spolupráci s odborem pátrání Generálního ředitelství cel České republiky rozpracováním již v průběhu roku 2016. Na základě zjištěných poznatků byla na 11. prosince loňského roku naplánovaná realizace, v rámci níž bylo na území několika krajů  - Kraje Vysočina, Jihomoravského kraje, Královéhradeckého kraje, Ústeckého kraje, Plzeňského kraje a Karlovarského kraje – provedeno čtyřicet domovních prohlídek a prohlídek jiných nebytových prostor a pozemků.  Při této realizaci bylo zadrženo pětadvacet podezřelých osob.

Prohlídky prováděli příslušníci odboru hospodářské a obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v součinnosti se zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje s dalšími složkami Policie České republiky a příslušníky Generálního ředitelství cel České republiky.

V rámci rozsáhlé realizace zasahovalo na 300 příslušníků Policie České republiky a Celní správy České republiky, kteří zajistili více jak 2,2 tuny surového a částečně nařezaného tabáku, 17 profesionálních řezaček tabáku, 3,5 milionu korun v hotovosti, zlatou cihlu o hmotnosti 0,5 kg, osobní vozidlo Audi, rodinný dům v hodnotě zhruba čtyři miliony korun a další věci.

Kriminalistům se podařilo v rámci důkladného prověřování získat dostatečné důkazy a prokázat, že organizovaná skupina pachatelů, kteří trestnou činnost páchali nejméně od ledna 2017 do prosince 2018, kdy jejich trestná činnost byla ukončena policejním zásahem. Organizovaná skupina pachatelů byla rozdělena na dvě větve východní a západní, ve kterých skupina působila nejméně v Kraji Vysočina, Plzeňském, Ústeckém, Karlovarském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

„Způsob trestné činnosti spočíval v pravidelném nezákonném dovozu tabákových listů ze Spolkové republiky Německo do České republiky, a to bez jakýchkoliv přepravních či jiných dokumentů. V České republice byly organizovanou skupinou vytvořeny minimálně čtyři nezákonné sklady tabákových listů, kde docházelo ke zpracování tabákových listů - čechrání, vlhčení, řezání, balení - na tabák ke kouření. Zpracovaný tabák ke kouření byl následně distribuován do provozoven účelově vytvořené krycí obchodní společnosti a na další místa v České republice,“ vysvětlil fungování zločinecké skupiny vyšetřovatel případu kpt. Ing. Tomáš Mecera, vrchní komisař odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V provozovnách obchodní společnosti pod hlavičkou oficiálního prodeje tabákových výrobků se neoficiálně (podpultově) prodával nezdaněný a neznačený tabák ke kouření stálým a ověřeným koncovým zákazníkům a to většinou o váze jednoho kilogramu. Obchodní společnost byla cíleně založena jako krycí společnost pro prodej nezdaněného tabáku ke kouření koncovým zákazníkům, kdy jednatelka společnosti byla takzvaným “bílým koněm“ a společnost skrytě ovládal a řídil hlavní organizátor. Tímto způsobem bylo do České republiky dovezeno, zpracováno, distribuováno a prodáno nejméně 31 355 kilogramů nezdaněného tabáku.

Skupina pachatelů na území České republiky páchala tuto trestnou činnost v úmyslu vyhnout se úhradě spotřební daně z tabákových výrobků. Pachatelé působili v rámci organizované zločinecké skupiny s vnitřní organizační strukturou s rozdělenými funkcemi - hlavní organizátor, střední management, řidiči, řezači a skladníci, prodejci a dělbou činnosti, která byla zaměřená na soustavné a úmyslné páchání trestné činnosti zkrácení spotřební daně z tabákových výrobků a to ve více státech Evropské unie, především České republice, Spolkové republice Německo a Polské republice.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

13. prosinec 2019

V souvislosti s tímto případem je potřeba upozornit veřejnost na možná rizika související s užíváním neoznačeného a nelegálně zpracovaného tabáku. Zajištěný tabák byl totiž  velice nekvalitní. Na tabákových listech se vyskytovala plíseň a jeho dalším neodborným a nekvalitním zpracováním se jeho kvalita ještě dále výrazně snížila. Zákazník, který nezdaněný a neoznačený tabák „podpultově“ nakoupil, tak riskuje možné zdravotní komplikace.

vytisknout  e-mailem