Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Řidiči pozor!

JIHLAVSKO: Od ledna musíte mít ve vozidle novou lékárničku a reflexní vestu. 

Od 1. ledna 2011 musí být lékárnička ve vozidle navíc vybavena isotermickou folií o rozměrech nejméně 200 x 140 cm, resuscitační maskou s výdechovou chlopní a filtrem schválena jako zdravotnický prostředek, nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka nejméně 14 cm  a letákem o postupu při zvládání dopravní nehody. Řidič, který nemá ve vozidle lékárničku vybavenou podle platných právních norem, se dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích a v blokovém řízení mu lze uložit pokutu do dvou tisíc korun.  
 
Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku a k vybavení vozidla novou lékárničkou bychom chtěli řidiče co nejvíce motivovat, připravili jsme na dnešní den preventivní akci. Chceme oslovovat přímo řidiče a o této povinnosti je informovat. Zároveň takto provedeme průzkum, jak si s novou povinností řidiči „poradili“. Dopravní policisté si v rámci běžné silniční kontroly nechají předložit i autolékárničku. V případě, že by řidič vozidlo novou lékárničkou vybaven neměl, předají mu policisté leták s informacemi o této povinnosti.
Řidičům dále doporučujeme, aby si prostudovali leták o postupu při zvládání dopravní nehody, kterým je lékárnička vybavena. Jsou na něm informace jak postupovat při poskytování první pomoci osobám při různých zraněních nebo např. co je důležité sdělil na tísňové lince při oznámení nehody.
„V loňském roce šetřili policisté na Jihlavsku 433 dopravních nehod. 11 lidí při nich zemřelo, což je o 4 více než v roce 2009. Vloni bylo dále 24 osob zraněno těžce a 293 lehce. I počet zraněných v porovnání s předcházejícím rokem vloni vzrostl,“ řekl zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu Jihlava nprap. Martin Mihulka.
Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude poskytovat jinému zraněnému člověku první pomoc. Správný postup a použití vhodného zdravotnického materiálu může být pro záchranu života to rozhodující.
 
Dále musí být vozidlo povinně vybaveno reflexní vestou. Tato vesta je velmi důležitá. Při dopravní nehodě, ale i při jakékoli další obdobné situaci, kdy musí řidič opustit vozidlo a pohybovat se po vozovce je důležité, aby měl na sobě oblečenou reflexní vestu. Oblečení reflexní vesty by pro člověka za těchto okolností mělo být stejnou samozřejmostí, jako připoutání bezpečnostním pásem vždy, když nasedne do vozidla. V obou případech jde o jeho vlastní bezpečnost.
Naprostá většina lidí nosí oblečení nevýrazných barev s absencí reflexních prvků a pro ostatní řidiče se stávají při pohybu po silnici špatně viditelní. V minulosti už policisté řešili vážné dopravní nehody, při kterých řidič vozidla po počáteční nehodě vystoupil z vozidla a následně byl sražen automobilem, který na místo přijížděl a jehož řidič si osoby pohybující se po vozovce nevšiml. Nejčastěji k takové situaci dochází v době, kdy řidič jde označit místo prvotní dopravní nehody nebo zjistit stav vozidla po střetu.
 
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
3. ledna 2010
 
Obsah autolékárničky povinný od 1. ledna 2011
 
množství (ks)
zdravotnický materiál
velikost lékárničky
 
I.
II.
III.
Obvaz hotový s jedním polštářkem (šíře nejméně 8cm, savost nejméně 800g/cm2)
3
5
10
Obvaz hotový s dvěma polštářky (šíře nejméně 8cm, savost nejméně 800g/cm2)
3
5
10
Šátek trojcípý z (netkaného) textilu (délka stran nejméně 960 x 1360 x 960 mm)
2
3
6
Náplast hladká cívka(velikost 2,5 cm x 5 m, minimální lepivost 7 N/25 mm)
1
2
4
Náplast s polštářkem (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm)
6
12
18
Obinadlo škrtící pryžové (60x1250 mm)
1
3
5
Maska resuscitační s výdechovou chlopní a filtrem schválená jako zdravotnický prostředek
1
2
4
Rouška plastová (20 x 20 cm,tloušťka 0,05 mm)
1
2
4
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
1
2
4
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka nejméně 14 cm
1
1
1
Isotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm
1
1
1
Leták o postupu při zvládání dopravní nehody
1
1
1
 
Odkazy do noveho okna

Kontrola autolékárniček 1

Kontrola autolékárniček 1 

Detailní náhled

Kontrola autolékárniček 2

Kontrola autolékárniček 2 

Detailní náhled

Kontrola autolékárniček 3

Kontrola autolékárniček 3 

Detailní náhled

Kontrola autolékárniček 4

Kontrola autolékárniček 4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem