Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Houbaři

KRAJ VYSOČINA: Policisté radí, jak se chovat při houbaření 

V období letních měsíců policisté každoročně řeší případy, které mají souvislost s houbařením. Češi vždy byli vášnivými houbaři, a proto by měli mít na paměti, že s pobytem v lese jsou spojena nejrůznější rizika. Z tohoto důvodu bychom v lese měli dodržovat několik základních pravidel, kterými bychom se měli řídit.

Řidiči si v první řadě musí uvědomit, že vjezd a parkování vozidel v lese je zakázáno lesním zákonem. Mnozí se totiž rozhodnou použít na cestu do lesa motorové vozidlo a zaparkují je přímo před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo komunikaci. Tímto se ale dopouští protiprávního jednání, a to přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který policisté mohou na místě v příkazním řízení uložit pokutu až do výše dvou tisíc korun. Ti řidiči, kteří poruší zákaz vjezdu do lesa, se vystavují možnosti postihu od správního orgánu, který přestupci může ve správním řízení uložit sankci ještě vyšší. Když už ale najdeme vhodné místo k zaparkování, tak je důležité, abychom automobil řádně zabezpečili, a to jak proti krádeži, tak proti pohybu. Zejména je zapotřebí zkontrolovat dovřená okénka, zajistit vozidlo mechanickými bezpečnostními prvky, pokud je jimi vybaveno a zkontrolovat obsah cenností, které v žádném případě neponecháváme ve vozidle, protože vozidla, která jsou takto odstavená a zdánlivě opuštěná, bývají častým terčem zlodějů. Policisté také často pátrají po houbařích, kteří se v lese ztratí nebo zabloudí.

Těmto případům lze ale předcházet dodržením několika jednoduchých zásad:

  • Houby sbírejte pouze na místech, která dobře znáte. Pokud jste v neznámém lese, snažte si zapamatovat orientační body, podle kterých najdete cestu zpět
  • Mějte u sebe plně funkční a nabitý mobilní telefon. Pokud se ztratíte nebo zraníte, můžete jím přivolat pomoc
  • Informujte rodinu, své kamarády nebo známé o tom, že jdete na houby a kde je přibližně budete sbírat
  • Pokud trpíte nějakou nemocí nebo alergií, mějte u sebe potřebné léky

V mnoha případech také nesmíme zapomenout na ochranné prostředky, které nám mohou zachránit život. Jedná se zejména o spreje pro astmatiky, repelenty na ochranu proti bodavému hmyzu jako prevence proti pobodání a následnému anafylaktickému šoku, popřípadě proti útoku klíšťat, jejichž kousnutí nám může způsobit trvalé následky.

Při každé cestě do lesa je proto nutné mít na paměti, že při dodržování několika jednoduchých pravidel budete mít jistotu, že v případě jakékoliv nepříjemné události, která vás při houbaření nebo pobytu v lese může potkat, se vám včas dostane potřebné pomoci.

nprap. David Linhart, vrchní inspektor

4. července 2018

vytisknout  e-mailem