Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dušičky

KRAJ VYSOČINA: Policisté zvýší dohled nejen na silnicích 

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina připravují na nadcházející podzimní období celou řadu dopravně bezpečnostních akcí, v rámci nichž se mimo jiné zaměří na kontroly motoristů i nemotorizovaných účastníků silničního provozu, a to zejména s ohledem na dodržování všech ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

S příchodem podzimu jsou neopomenutelně spjaty Dušičky. V letošním roce připadne tento významný den, Památka zesnulých, na čtvrtek 2. listopadu. Mnozí z nás ale na hřbitov vyrazí již o několik dnů dříve.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina proto v tomto období zvýší dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu nejen na silnicích, ale také v okolí hřbitovů a na přilehlých parkovištích. Velké množství občanů se totiž právě o tomto víkendu vydá na hřbitovy upravit hroby či zapálit svíčku.

Policisté v této souvislosti apelují na řidiče, aby na svých cestách dbali zvýšené opatrnosti. Na silnicích se totiž ve větším množství objevují i takzvaní sváteční řidiči, kteří nejezdí příliš často a jejich reakce v silničním provozu mohou být v mnoha případech nejisté a nepředvídatelné.

Ostatní řidiči by při řízení měli být více ohleduplní, a to ke všem účastníkům silničního provozu, tedy i k chodcům. V této souvislosti je také zapotřebí připomenout novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která vešla v účinnost v únoru loňského roku a stanoví chodcům povinnost při pohybu mimo obec za snížené viditelnosti, a to po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, mít na sobě prvky z reflexního nebo retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané zákonem mohou policisté v tomto případě na místě v příkazním řízení uložit chodci pokutu až do výše dvou tisíc korun.  Vhodným umístěním reflexních prvků na svém oděvu zvýší chodci vzdálenost, na kterou jsou viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu, a to až na 200 metrů. 

V podzimním období mohou být silnice mokré, namrzlé nebo pokryté mokrým listím, čímž mohou být hůře sjízdné. Po ránu se také často vyskytují husté mlhy. Řidiči by se proto na cestu měli vydat odpočatí a v dobrém zdravotním stavu. Dále je řidičům nutné připomenout další důležitou povinnost, a to zimní výbavu automobilu. Od 1. listopadu musí být vozidlo vybaveno zimním typem pneumatik s hloubkou dezénu nejméně 4 mm v hlavních drážkách, pokud se na pozemní komunikaci bude nacházet souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza nebo je lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat.

Období Dušiček však přináší komplikace a problémy nejen na silnicích, ale například i na parkovištích u hřbitovů. I hřbitovy samotné mohou být v hledáčku zlodějů, kteří využívají nepozornosti a nedostatečné obezřetnosti jejich návštěvníků. I automobily jsou o nadcházejících svátcích častým terčem zlodějů. Proto bychom měli mít na paměti, že auto není trezor a nenechávat v něm viditelně odložené mobilní telefony, peněženky, oblečení, kabelky a další cenné věci. Zloději navíc mohou svým protiprávním jednáním vozidlo poškodit a tím vzniklou škodu ještě několikanásobně navýšit.

I když se rozhodnete si své cennosti vzít z auta sebou na hřbitov, nespouštějte je z očí a mějte je neustále pod dozorem. Mějte na paměti, že pokud jdete i jen na malý okamžik od hrobu pryč - odnést starou výzdobu do odpadků, pro vodu do vázy nebo pro nářadí na úklid, nenechávejte položenou kabelku nebo své cennosti na okraji hrobů. Zloději jsou rychlí, pohotoví a stačí jim i velmi krátký časový okamžik na to, aby se vašich cenností zmocnili.   

Pokud se i přesto stanete obětí zlodějů, vše co nejdříve nahlaste policii. V případě vloupání do vozidla na nic nesahejte, do vozidla nevstupujte a ihned zavolejte na bezplatnou tísňovou linku 158.

nprap. David Linhart, vrchní inspektor

26. října 2017

vytisknout  e-mailem