Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Vysočinou na silnicích bezpečně

KRAJ VYSOČINA: Senioři obdrží zdarma učebnici autoškoly a reflexní vestu 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina připravilo pro motoristy ojedinělou preventivní dopravně bezpečnostní akci Vysočinou na silnicích bezpečně. Nad projektem převzal osobní záštitu hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek.
 
Akce se bude konat v úterý 6. října 2015 na parkovišti u OD Tesco v Jihlavě v době od 9.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hodin. 
 
Hlavním cílem akce, jejíž mediální tváří se v letošním roce stala rodačka z Vysočiny – trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková, je aktivně se podílet na zlepšení technického stavu vozidel před nadcházejícím zimním obdobím a přispět tím také ke snížení negativního vývoje dopravní nehodovosti. Akci připravili policisté z odboru služby dopravní policie a oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v úzké spolupráci s odbornými firmami a dalšími partnery. Projekt je v letošním roce zaměřený především na řidiče seniory, ale zapojit se od něj mohou i ostatní majitelé osobních vozidel z řad široké veřejnosti. Projekt je financovaný z vnitroresortního programu prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky. Akce s podobným zaměřením na území našeho kraje probíhala velmi úspěšně nepřetržitě celkem dvanáct let, když naposledy se konala v roce 2012. 
 
Zapojení do letošního projektu je založeno na bázi dobrovolnosti. Policisté nebudou rozdávat pokuty, ale řidičům předají rady ke zlepšení technického stavu vozidel. V rámci akce si budou motoristé moci prostřednictvím několika odborných firem nechat zdarma zkontrolovat aktuální technický stav svých motorových vozidel před nadcházející zimní motoristickou sezónou. Jedná se o kontrolu stavu a opotřebení motorového oleje, kontrolu stavu provozních náplní a autobaterie, kontrolu seřízení světlometů, kontrolu stavu tlumičů, pneumatik a kontrolu povinné výbavy vozidla. Například kvalita motorového oleje je pro každé vozidlo velice důležitá. Snadno by mohlo dojít k zadření motoru, což je při vyšší rychlosti velice nebezpečné. Stejně tak důležitá pro bezpečnost posádky je kvalitní brzdová kapalina. I když technické závady nejsou častou příčinou nehody, ve skutečnosti tomu může být jinak. Například v případě nedodržení bezpečné vzdálenosti. Je otázka, proč řidič nedobrzdil, protože kdyby měl v pořádku brzdy, možná by k mnoha dopravním nehodám ani nedošlo.
 
V případě zjištěné závady navrhnou odborní pracovníci specializovaných firem způsob odstranění nebo řešení daného problému a majitelům vozidel poradí s vhodným řešením. Kromě technické kontroly budou při akci probíhat další tematické kontroly zaměřené na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Řidiči budou mít v místě možnost porovnání tachometru svého vozidla s policejním radarem. Vyškolení specialisté krajského pracoviště BESIP budou na dalším stanovišti vysvětlovat motoristům zásady bezpečného poutání a upevňování zádržných systémů.
 
Od policistů z oddělení tisku a prevence obdrží účastníci preventivní akce reflexní vestu do vozidla, učebnici autoškoly se všemi aktuálními změnami  zákona o provozu na pozemních komunikacích, a také další preventivní materiály, které byly pořízeny z dotace určené na projekty vnitroresortního programu prevence kriminality ministerstva vnitra České republiky.
    
Hlavním smyslem ojedinělé preventivní akce je prezentovat práci policie v oblasti prevence, která je velice důležitá. Naším dlouhodobým cílem je, aby na našich silnicích jezdila auta, která jsou v řádném technickém stavu a aby jejich řidiči vnímali dopravního policistu jako svého partnera. Odborné firmy chtějí při akci pomoci majitelům zejména starších motorových vozidel, aby měli před nadcházející zimou možnost prověřit celkový stav svého vozidla.
    
Významným partnerem akce je v letošním roce také Pivovar Jihlava, který rámci akce bude účastníků zdarma nabízet nealkoholické pivo Lobkowicz, jako jednu z alternativ bezpečného občerstvení za volantem. Při akci bude zároveň probíhat prezentace nejmodernější policejní techniky, kterou využívá v současné době při výkonu služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Hlavními partnery akce jsou: 
BESIP
Pivovar Jihlava
AKUSERVIS CAKL s.r.o.
Sunoco Recsue Team, z.s.
Velkoobchod pneu Vladimír Máca s.r.o.
Autocentrum BUPI
TRIVIS
 
Mediálními partnery akce jsou: Jihlavské listy a Hit Rádio Vysočina.
 

vytisknout  e-mailem