Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Řídím, piju nealko pivo

KRAJ VYSOČINA: Preventivní projekt opět startuje 

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se v nadcházejících období před Velikonocemi zapojí do celorepublikového preventivního projektu “Řídím, piju nealko pivo“.

Projekt se bude konat souběžně s dopravně bezpečnostní akcí, která bude probíhat také o celém prodlouženém velikonočním víkendu. Cílem projektu je účinně dostávat do povědomí řidičů bezpečnou alternativu alkoholického nápoje, kterou je nealkoholické pivo, a motivovat řidiče, aby před nebo během jízdy nepožívali alkohol. Ze statistik dopravní nehodovosti vyplývá, že stále více řidičů, kteří se stanou účastníkem dopravné nehody, je pod vlivem alkoholu. Výsledky dechových zkoušek v některých případech překračují dokonce hranici tří promile.

Řízení vozidla pod vlivem alkoholu je velmi nebezpečné. Opilý řidič ohrožuje život svůj ale i ostatních účastníků silničního provozu. Alkohol za volantem je v mnoha případech příčinou dopravních nehod, a to i s vážnými následky na životech a zdraví účastníků nehody. Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se proto opět zapojili do společného projektu Policie České republiky a Českého svazu pivovarů a sladoven s názvem „Řídím, piju nealko pivo“. Řidiči při silniční kontrole v rámci projektu obdrží  nealkoholické pivo a jednorázový alkoholtester.

V našem kraji budeme projekt realizovat:

Středa 17. dubna 2019 -  čas: od 09.00 – 10.00 hodin , místo: Polná, ulice Tyršova

Středa 17. dubna 2019  -  čas: od 13.00 – 15.00 hodin , místo: silnice I/38 v obci Čížov ve směru na Jihlavu

Osoba, která řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouští protiprávního jednání. Podle množství alkoholu se jedná buď o dopravní přestupek, nebo o trestný čin. Obecně lze říci, že pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile alkoholu, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do dvaceti tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu jednoho roku.  Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile alkoholu, řidič se dopouští trestného činu, za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Pokud způsobí řidič ve stavu vylučujícím způsobilost dopravní nehodu, za spáchaný trestný čin mu hrozí přísnější trest, a to odnětí svobody až na tři roky.

Dopravní nehody pod vlivem alkoholu a omamných a psychotropních látek na silnicích v Kraji Vysočina

rok 2016

rok 2017

rok 2018

nehody pod vlivem alkoholu

167

184

200

nehody pod vlivem omamných a psychotropních látek

5

7

4

Počet účastníků silničního provozu, u  nichž byla při silniční kontrole zjištěna  přítomnost  alkoholu a drog

rok 2016

rok 2017

rok 2018

Přestupky - vliv alkoholu

618

520

559

Přestupky - vliv omamných a psychotropních látek

361

301

324

trestné činy – vliv alkoholu a OPL

532

354

377

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

15. duben 2019

vytisknout  e-mailem