Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Policisté kontrolovali řidiče

JIHLAVSKO: Noční akce proběhla v pátek na Jihlavsku 

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina realizovali v pátek 13. dubna v nočních hodinách mimořádnou dopravně bezpečnostní akci. Akce, do které se zapojilo 27 policistů, se uskutečnila v Jihlavě a jejím nejbližším okolí a zaměřila se především na kontrolu řidičů, zdali neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek.

Policisté v průběhu akce zkontrolovali celkem 263 vozidel a zjistili 23 přestupků, z nichž 21 vyřídili na místě uložením pokuty v příkazním řízení, dva přestupky zadokumentovali a předají je k vyřízení do správního řízení. V deseti případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost, devět přestupků vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení. V jednom případě policisté při kontrole zjistili, že řidič usedl za volant pod vlivem alkoholu – naměřená hodnota byla nižší než jedno promile, takže se jednalo o přestupek, který policisté zadokumentují a předají  k vyřešení do správního řízení. V osmi případech policisté zjistili nevyhovující technický stav u kontrolovaného vozidla.

Kontroly zaměřené na řidiče, zdali neusedají za volant v podnapilém stavu, jsou v letošním roce jednou z hlavních priorit policistů nejen dopravní policie, ale všech ostatních složek pořádkové policie na území celého kraje Vysočina. Policisté kontrolují a po celý letošní rok budou kontrolovat řidiče v rámci běžného výkonu služby, ale také při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích, které budou velice intenzívně pokračovat také v průběhu měsíce dubna i května. Policisté se budou při kontrolách zaměřovat na všechny účastníky silničního provozu.

Řízení vozidla nebo jízda na jízdním kole pod vlivem alkoholu jsou velmi nebezpečné. Opilý řidič i opilý cyklista ohrožuje nejen život svůj, ale také život a zdraví ostatních účastníků silničního provozu. Alkohol za volantem je v mnoha případech příčinou dopravních nehod, a to i s velmi vážnými následky na životech a zdraví účastníků nehody. Osoba, která řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouští protiprávního jednání.

Podle množství alkoholu se jedná buď o dopravní přestupek, nebo o trestný čin. Obecně lze říci, že pokud policisté naměří u řidiče hodnotu menší než jedno promile alkoholu, tak se řidič dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do dvaceti tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu jednoho roku.  Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile alkoholu, řidič se dopouští trestného činu, za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky může být řidič potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti. Pokud způsobí řidič ve stavu vylučujícím způsobilost dopravní nehodu, za spáchaný trestný čin mu hrozí přísnější trest, a to odnětí svobody až na tři roky.

Dopravní nehody pod vlivem alkoholu v Kraji Vysočina od 1. ledna do 31. března 2018

Útvar

Počet dopravních nehod

Počet účastníků

pod vlivem alkoholu

Hodnota alkoholu

vyšší než 1 promile

ÚO Pelhřimov

122

11

9

ÚO Havlíčkův Brod

167

9

8

ÚO Jihlava

161

12

11

ÚO Třebíč

141

2

1

ÚO Žďár nad Sázavou

156

14

14

DO Velký Beranov

113

2

2

Kraj - celkem

860

50

45

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí 

16. duben 2018

vytisknout  e-mailem