Karlovarský kraj název

Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje

Dopravní soutěž

Okresní kolo dopravní soutěže Mladý cyklista

V Karlových Varech, Staré Roli na dopravním hřišti, ve čtvrtek dne 24.dubna 2014 proběhlo oblastní kolo dopravní soutěže Mladý cyklista.

Dopravní soutěž mladých cyklistů je vyvrcholením celoroční výuky dopravní výchovy žáků základních škol. Družstva, která se umístí v okresních kolech této soutěže na prvním a druhém místě, budou dále v krajském kole bojovat o putovní pohár hejtmana Karlovarského kraje a postup do celostátního finále.

Vyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo dopravy – BESIP.

Soutěž a ceny připravili pracovníci Domu dětí a mládeže Karlovy Vary,  Koordinační pracoviště BESIP pro Karlovarský kraj, Městská policie Karlovy Vary, Policie ČR, Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje, Oblastní spolek Českého červeného kříže Nejdek,
Magistrát města Karlovy Vary a Krajský úřad Karlovarského kraje odbor dopravy.
Garantem soutěže byl koordinátor BESIP pro Karlovarský kraj Bc. Václav Brož.

Na soutěž se připravovali žáci devíti  základních škol z celého Karlovarska, ti nejlepší - vítězové oblastních kol DSMC - pak  reprezentovali svoji školu v Karlových Varech ve Staré Roli na dopravním hřišti.
Celkem šedesát osm  soutěžících  bylo  rozděleno do dvou kategorií, mladších  a starších  žáků.  V první kategorie byli zařazeni do družstvech 4 žáci (2 chlapci, 2 dívky) ve věku 10–12 let , ve druhé kategorii soutěžila také družstva 4žáků  (2 chlapci, 2 dívky) ve  věku 13–15 let.
Jejich úkolem bylo splnit čtyři disciplíny a samozřejmě s dosažením nejmenšího počtu trestných bodů.

Mezi určené disciplíny patřily testy znalostí ze zákona o silničním provozu na pozemních komunikacích, znalosti z poskytnutí první pomoci. To byla teorie a částečná praxe. Skutečnou zdatnost při jízdě na kole musely děti prokázat jízdou po dopravním hřišti, kde byla určena pravidla silničního provozu jako ve skutečnosti. Velkým oříškem pro většinu soutěžících byla již tradičně  jízda zručnosti a testy.

V první kategorii se na prvním místě  umístili žáci ze základní školy Truhlářská K.Vary,  na druhém místě byli zástupci školy Májová v Ostrově a třetí místo získali žáci z Hroznětína.
Vítězství v druhé kategorii starších žáků patřilo žákům základní školy Truhlářská K.Vary, druhé místo patří žákům ze ZŠ  Nejdek-Karlovarská  a třetí místo získali žáci z Teplé.

Nad dodržováním pravidel soutěže dohlížel vedoucí dopravního inspektorátu v Karlových Varech npor.Mgr. Mareš,  dopravní policisté a jejich  kolegové z Obvodního oddělení PČR –Rybáře, strážníci Městské policie K.Vary. Zdravotní část zajistili pracovnice Červeného kříže se studentkami   zdravotní školy v Karlových Varech, pomocníky byli také studenti školy Pedagogické školy v Karlových Varech.
Počasí všem účastníkům soutěže přálo, podle všech tento den nebyl marný. Žáci prokázali, že dopravní výchova je důležitou složkou přípravy dorůstající generace a že přípravu neberou žáci na lehkou váhu.
Nejlepší družstvo I. a II. kategorie Karlovarského kraje postoupí do celostátního finále a vítězové celostátního finále se zúčastní mezinárodní soutěže států EU, které se bude letos konat v Dánsku.