Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Pěstírny marihuany v Královéhradeckém kraji odhaleny

NÁCHODSKO – Na Broumovsku policisté objevili dvě plně automatizované pěstírny  

   VIDEO Z AKCE

 
V těchto dnech se krajským a náchodským kriminalistům podařilo zastavit distribuci velmi kvalitní marihuany, která měla s největší pravděpodobností končit na drogovém trhu v sousedním Polsku. Podle dostupných informací by zde tato velmi kvalitní a zároveň levná droga postupně ovládala nelegální obchod s marihuanou.
 
Kriminalisté již obvinili 4 muže ve věku 27 až 57 let ze zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Třem z nich hrozí v případě odsouzení tresty až na 12 let, nejmladšímu až na 5 let. Dva z nich budou stíháni vazebně.
 
Při realizaci tohoto případu jsme zajistili 450 různě vzrostlých rostlin marihuany, 5 kg marihuany již usušené a více než 100 kg částí rostlin v surovém a částečně usušeném stavu. Podle velmi předběžných odhadů by z tohoto množství obviněný muž usušil k prodeji zhruba 15 – 20 kg drogy. Běžně se cena kvalitní marihuany pohybuje od 200 do 250 Kč za 1 gram. Můžeme tedy hovořit o zajištěném „zboží“ v předběžné hodnotě kolem 5 milionů korun.
 
Hlavním pěstitelem je obviněný 31letý muž z Broumovska, který soukromě podniká jak v živočišné, tak v rostlinné výrobě. Vzhledem k tomu, že se podle svých slov dostal do poměrně velkého zadlužení, rozhodl se využít svých znalostí z rostlinné výroby k pěstování marihuany. Předpokládal, že se díky snadnému a vysokému zisku dostane z dluhů rychleji. Sám je dlouhodobým uživatelem marihuany a disponoval tedy potřebnými znalostmi a zkušenostmi.
K výsevu používal velmi kvalitní semena odrůdy tzv. „Bílý Rus“, která jsou relativně jistou zárukou vysokého obsahu THC v rostlině. Po prvotních úspěšných pokusech v pěstírně ve svém vlastním objektu rozšířil pěstování drogy i do pronajatého objektu ve vedlejší obci. Tuto poměrně dobře skrytou halu vybavil velmi sofistikovaným zařízením, které fungovalo plně automaticky bez potřeby zásahu lidské ruky. Samotné kriminalisty překvapily technologie, které zajišťovaly v přesně určených poměrech a intervalech zavlažování, hnojení, svícení, ionizování, přívod a odvod vzduchu, topení a podobně. K tomu zde byla nainstalována čidla, termostaty a celá hala byla protkána elektronikou a rozvody, zajišťujícími pro rostliny co nejlepší podmínky k růstu. Veškerou technologii, v předběžně odhadované ceně kolem 700 tisíc korun, kriminalisté rovněž zajistili. 
Podle výpovědi obviněného muže od podzimu 2011 do současné doby vypěstoval minimálně 820 kusů indického konopí setého s velmi vysokým THC. Podle předběžného vyjádření znalce má námi zajištěná marihuana THC ve výši 15 – 25%, přičemž běžná hodnota zajištěných kvalitně vypěstovaných rostlin z jiných pěstíren se pohybuje řádově kolem 10%. Přesná výtěžnost rostlin bude samozřejmě předmětem dalšího zkoumání. I cena, za kterou „podnikatel“ drogu prodával, kriminalisty překvapila. Podle dostupných zjištění nabízel usušený gram marihuany za pouhých 90 korun.
 
Druhým obviněným je jeho 57letý příbuzný, který pro něho pracoval jako zaměstnanec. Při sklizni se aktivně podílel na selekci částí hotových rostlin a jeho úkolem bylo odřezávat nejvýnosnější část rostliny, což jsou hlavně palice. Ostatní části rostliny používal hlavní pěstitel pro svoji potřebu a společně pak vyráběli různé masti určené k dalšímu prodeji.
 
Třetím obviněným je 27letý muž polské státní příslušnosti, jehož přesnou roli kriminalisté teprve prověřují. Jisté je, že se stejně jako druhý obviněný aktivně podílel na sklizni rostlin, a při této činnosti byl i zadržen.
 
Čtvrtým obviněným je 28letý Polák, který je podezřelý, že za hlavním organizátorem přijel s cílem nakoupit 5 kilogramů usušené marihuany. Podle dosud zjištěných informací měl pro tento účel připravenou hotovost ve výši 450 tisíc korun, kterou u něho kriminalisté zajistili. V době zadržení měl u sebe i velkou cestovní tašku, která byla pravděpodobně určená na přepravu nakoupené drogy zpět do Polska.
 
Kriminalisté předpokládají, že pokud by obchod mezi muži proběhl, byl by pro Poláka finanční výnos z prodeje několikanásobně vyšší, než pořizovací cena.
 
Při vyšetřování vyšlo najevo, že si hlavní obviněný již v prvopočátku pěstování zajišťoval kontakty s odběratelskou sítí v Polsku. Pokud by kriminalisté jeho aktivity nepřekazili, byl by schopen vypěstovat a usušit zhruba 35 kilogramů velmi kvalitní žádané drogy ročně, což by mu i při nízké ceně, kterou si stanovil, vynášelo každý rok více než 3 miliony korun. Zřejmé také je, že drogu neprodával tzv. drobným odběratelům. Vždy nabízel množství větší a byl připraven na odebrané zboží dát i množstevní slevu. Podle našich informací zvolil z důvodu obavy z prozrazení odběratelské cesty hlavně do Polska. Mylně se domníval, že jeho aktivity tak zůstanou ve větší konspiraci.
  
mjr. Mgr. Ivana Ježková
4. 10. 2012, v 10:35
Odkazy do noveho okna

marihuana 2

marihuana 2 

Detailní náhled

marihuana 3

marihuana 3 

Detailní náhled

marihuana 4

marihuana 4 

Detailní náhled

marihuana 5

marihuana 5 

Detailní náhled

pěstírna

pěstírna  

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem