Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Neoprávněně pobírala rodičovský příspěvek

HRADECKO - Úřadu včas nenahlásila nárok na peněžitou pomoc v mateřství  

Hradečtí policisté minulý čtvrtek (14. června 2012) sdělili podezření ze spáchání přečinu podvodu šestadvacetileté ženě z Královéhradecka. Mladá žena je důvodně podezřelá, že od hradeckého úřadu práce o loňských letních prázdninách neoprávněně pobírala dávky státní sociální podpory, a to rodičovský příspěvek na dítě.

Žena totiž nesplnila oznamovací povinnost o skutečnostech, které rozhodují při výplatě sociálních dávek. Neoprávněně tak obdržela od úřadu práce příspěvek ve výši téměř jedenáct tisíc korun.
Od července do srpna 2011 jí byl rodičovský příspěvek vyplácen neoprávněně, jelikož včas úřadu nenahlásila nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
I když ji úřad v žádosti z února 2009 poučil, že musí nahlásit do osmi dnů jakékoliv změny ve svém životě, které by na vyplácení dávky mohly mít vliv, neučinila tak.
V každé žádosti o státní sociální podporu je přitom uvedeno, že žadatel má povinnost do osmi dnů nahlásit úřadu podstatné informace, které jsou rozhodující pro trvání nároku na dávku, její výši a výplatu.
K tomu, co udělala, se žena na policii přiznala. Prý si myslela, že nic hlásit nemusí, že to přejde automaticky. Když šla totiž žádat úřad o rodičovský příspěvek na mladšího syna, tak jí úřednice sdělila, že neoprávněně pobírala rodičovský příspěvek na staršího syna. Při jednání na úřadu práce se zavázala vzniklý přeplatek uhradit.
Mladá žena do současné doby z dlužné částky nic nezaplatila, i když se již loni (2011) na podzim úřadu zavázala, že dluh splatí. Prý se dostala do finančních potíží. Letos (2012) v dubnu nakonec úřadu slíbila, že škodu během letošního (2012) června až září uhradí.

Za přečin podvodu ženě podle zákona může hrozit až dvouletý trest odnětí svobody.

nprap. Anna Pešavová - 19. června 2012 (14:25)
 

vytisknout  e-mailem