Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Odjezd na dovolenou

KRAJ: Zabezpečte si řádně svůj byt či dům a znesnadněte práci případným zlodějům. 

Policisté z Obvodního oddělení Brno-Žabovřesky evidují případ vloupání do bytů v ulici Heinrichově, ke kterým mělo dojít minulý týden v době, kdy byli majitelé na dovolené. Dosud neznámý pachatel násilím překonal dveře u přízemního bytu a odnesl prozatím neupřesněný počet věcí. Dále vnikl obdobným způsobem do bytu v prvním patře a odcizil zlaté rodinné šperky v hodnotě přes tři sta tisíc korun. Kriminalistický technik na místě zajistil několik stop a policisté se oběma případy dále zabývají.

Obecně platí, že letní měsíce jsou rizikovější v případě vloupání do bytů či rodinných domů. Lidé mnohdy zapomínají před dovolenou na základní pravidla, díky kterým mohou předejít nepříjemnostem:

  • Neinformujte zbytečně moc lidí o svém odjezdu, což platí i pro sociální sítě a vkládání aktuálních fotografií z dovolené.

  • Uschovejte cenné věci a doklady na bezpečné místo, nejlépe do bezpečnostní schránky v bance, případně do domácího trezorku pevně zabudovaného ve zdi.

  • Zkontrolujte pečlivě okna a dveře, zda jsou zavřené.

  • Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie.

  • Uložte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání do vašeho rodinného domku nebo rekreačního objektu, mimo jeho dosah (např. do garáže).

  • Svěřte klíč od bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude váš  byt pravidelně kontrolovat a vybírat poštovní schránku.

  • Můžete-li, vytvořte zdání, že je v bytě někdo přítomen, například využijte elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne televizi apod.

  • Zdokumentujte své cenné věci (seznam, fotodokumentace), případně sepište  výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v pátrání a pojišťovnám  při likvidaci pojistné události.

por. Andrea Cejnková, 12. července 2017

vytisknout  e-mailem