Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Střety se zvěří

Strakonice - Na podzim více nehod se zvěří. (hl. schránka 974 237 116) 

Od začátku září 2017 do 4. října 2017 evidují policisté v okrese Strakonice celkem 23 dopravních nehod zaviněných zvěří, při nichž jeden člověk utrpěl lehké zranění. Škody na vozidlech se odhadují na více než 400 000 korun. Můžeme připomenout několik z nich:

  • dne 9. září 2017 ve 20,00 hodin došlo ke střetu vozidla se zvěří na silnici I. tř. mezi obcemi Písek a Blatná. Řidiči vozidla Škoda Fabia vběhla do jízdní dráhy z pravé strany jeho pohledu srnčí zvěř. Po střetu zvířete s vozidlem, byla srna odražena do protisměru, kde právě projížděl řidič s vozidlem Peugeot, kterému odražená srna prolétla čelním sklem až do vozidla a způsobila řidiči zranění v obličeji. Škoda na vozidlech byla odhadnuta na 40 000 korun.
  • dne 17. září 6,08 hod. mezi obcemi Strakonice – Přešťovice došlo k dopravní nehodě nezaviněné řidičem, ke srážce s lesní zvěří. Řidiči osobního automobilu vběhla z levé strany do jízdní dráhy lesní zvěř. Po srážce došlo k usmrcení zvířete a poškození přední části vozidla (škoda 20 000 korun). Bez zranění osob.
  • dne 15. září 2017 ve 21,30 hod. srážka s divokou zvěří u obce Cehnice směrem na obec Drahonice. Náhle z levé strany ze silničního příkopu vyskočil kanec, přímo do jízdní dráhy řidiče OA (škoda 30 000 korun). Nehoda se obešla bez zranění.

A tak bychom mohli pokračovat. Nečekané vběhnutí divoké zvěře do jízdní dráhy řidiče, střet, rozbité plechy a mrtvé či zraněné zvíře, zadokumentování, vyrozumění mysliveckého sdružení a vyřizování pojistné události.

V podzimní sezóně, zvláště v ranních hodinách bývají dopravní nehody často zaviněné divokou zvěří. Ke srážce se zvířetem ale může dojít v jakoukoli denní dobu. Zvýšená opatrnost je tedy na místě, zvláště na odlehlejších silnicích vedoucích lesem.

Nejlepším preventivním opatřením je přizpůsobit rychlost jízdy v místech se zvýšeným pohybem zvěře a věnovat se řízení. Je možné v nebezpečném úseku použít klakson, kterým můžeme zvířata vyplašit. Jakmile zjistíme pohyb zvířete, měli bychom zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se často pohybují ve skupinách, tak je předpoklad, že budou následovat další.

Ve chvíli, kdy do silnice vběhne divočák nebo srna, je důležité nezpanikařit. Je doporučováno snažit se vozidlo udržet v přímém směru, nestrhávat řízení a intenzivně brzdit. Je totiž mnohem bezpečnější přímý střet se zvířetem, než se mu snažit vyhnout, neboť při snaze o vyhnutí může dojít ke smyku a nárazu do stromu nebo do jiného vozidla, což může mít horší následky než přímý střet se zvěří.

Pokud srážce se zvěří nešlo zabránit a dojde ke střetu se zvěří, určitě k nehodě přivolejte policii ČR, která kontaktuje majitele či správce honitby, příslušné myslivecké sdružení.

por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz

5. října 2017

Odkazy do noveho okna

DN zvěř

DN zvěř 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem