Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Spolupráce ozbrojených sil České republiky

KRAJ – Další měření sil členů 43. výsadkového pluku a Krajské pořádkové jednotky Královéhradeckého kraje. 

Při tomto cvičení, které se uskutečnilo v uplynulých dnech v noci v centru Hradce Králové, za jeho běžného provozu, měli možnost poměřit své síly vojenští výsadkáři s policejními pořádkáři. Podpořili tak opět i dlouholetou úspěšnou spolupráci.

Jednalo se o druhé společné cvičení v takto unikátních podmínkách, kdy pro každou ze zúčastněných stran mělo cvičení v terénu svůj význam. Na ploše cca 12km2 se měli výsadkáři dostat nepozorovaně po vlastní ose z bodu A do bodu B. Přitom prostředí a činnost, ve které se nacházeli, nebyla pro ně typickou, jelikož většinou jsou ozbrojeni a mají plnou vojenskou i informační podporu. Nyní si však museli poradit v podmínkách, kdy jsou odkázáni sami na sebe, bez jakékoli podpory. Navíc jim cestu ztěžovaly nejen náročné úseky, jako bylo například překonání řeky, ale i všudypřítomné policejní hlídky.

„Model, „záchyt uprchlého vězně“, se kterým se policisté v rámci běžného výkonu služby mohou reálně setkat, si na výsadkářích pod jednotným velením vyzkoušely více jak dvě desítky policistů. Museli si přitom poradit s rekognoskací terénu a obsazením hlavních bodů poměrně rozsáhlého území s minimem policejních sil,“ uvedl velitel Krajské pořádkové jednotky mjr. Ing. Libor Haken. Policisté pořádkové jednotky ke spolupráci přizvali i Leteckou službu Policie České republiky, která odhalovala „uprchlé vězně“ za pomocí dronu.

Mezitím ve štábu velitelé cvičení z řad vojáků a policistů sledovali průběh celé akce, nasazení sil a prostředků, operativní komunikaci, součinnost jednotlivých subjektů, aby následně mohlo dojít k jejímu vyhodnocení. Výcvik byl prospěšný pro obě strany, došlo k výměně informací i vlastní strategie při samotné akci, proto budou  podobná cvičení pokračovat i v budoucnu.

por. Mgr. Lucie Konečná
28.5.2023, 09:00hod.

Odkazy do noveho okna

fotografie

fotografie 

Detailní náhled

fotografie

fotografie 

Detailní náhled

fotografie

fotografie 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem