Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Krádežím jízdních kol lze předejít

KRAJ VYSOČNA - Odložené a nezajištěné kolo je snadnou kořistí 

S příchodem teplého jarního počasí vyráží na výlety nebo na cesty do práce stále více cyklistů. Někteří cyklisté ale zapomínají na bezpečné zajištění svého kola v případě, když je někde odstaví. Proto v jarních měsících tradičně přibývá také v kraji Vysočina případů krádeží jízdních kol. Pro policisty bývá velice obtížné odhalit pachatele takové krádeže a odcizené kolo nalézt.
 
V kraji Vysočina se ročně ztratí více než tři stovky jízdních kol. Podle policejních statistik vyšetřovali policisté v kraji Vysočina v roce 2009 celkem 323 případů krádeží jízdních kol, z toho 219 případů bylo kvalifikováno vzhledem ke způsobené škodě, která přesáhla částku 5000 korun, jako trestný čin. Loni se v celém kraji ztratilo 301 jízdních kol a ve 196 případech policisté kvalifikovali krádež jízdního kola jako trestný čin. Téměř jedna třetina z celkového počtu případů krádeží jízdních kol připadá do působnosti Územního odboru Jihlava. K největšímu počtu krádeží dochází v cyklistické sezóně, tedy v rozmezí od dubna do září. V těchto měsících policisté na Vysočině evidují až 50 případů krádeží jízdních kol měsíčně.
 
V letošním roce se v průběhu prvních třech měsíců policisté zabývali celkem sedmadvaceti případy krádeží jízdních kol. Dvanáct krádeží kvůli způsobené škodě vyšetřují jako trestný čin krádeže. Ostatní případy byly kvalifikovány jako přestupek. Konkrétně v Jihlavě počet krádeží jízdních kol poklesl. Souvisí to s celkovým poklesem případů krádeží vloupáním do sklepních kójí panelových domů. Tento pozitivní vývoj je podle vyjádření vedoucího Územního odboru Jihlava plk. Mgr. Petra Petra důsledkem úspěšného odhalování případů na úseku drogové scény na Jihlavsku. „Jízdní kola se ztrácejí na různých místech. Velice často jsou terčem zlodějů prostory, kde mají majitelé svá kola uložená. V panelových domech jde o sklepní kóje, kočárkárny nebo chodby domů,“ doplnil s tím, že kola se občas ztrácejí také z garáží a kůlen. K častým krádežím kol pak dochází na veřejných místech.
 
Lze uvést, že se jízdní kola kradou v každou denní dobu i na místech dobře viditelných, kde je neustálý pohyb osob. Zmizení kola je otázkou několika vteřin a riziko pro pachatele je poměrně nízké. Navíc bývají kola většinou jen volně opřena o nějaký objekt bez využití jakéhokoliv prvku zabezpečení. Případy krádeží jízdních kol se velice obtížně objasňují. Pachatelé ukradená kola většinou obratem prodají, aby získali finanční obnos, který pak použijí pro svoji potřebu. Stávají se také případy, že někteří zloději si odstavené a neuzamčené kolo jen „vypůjčí“ k rychlejšímu přemístění na jiné místo. Poté kolo někde odloží. Majitelé jízdních kol se přitom sami mohou proti krádeži poměrně účinně bránit. V panelových domech je důležité dbát na uzamykání společných prostor. Kola si musí zajistit, i když je mají uložená uvnitř úložných prostor na chodbě nebo ve sklepě.
 
Cyklisté, kteří se vydávají se svým kolem na cyklistické výlety, by kolo neměli nechávat neuzamčené neměli by se od něj vzdalovat na delší dobu. Nejdůležitější je mít pořád kolo na očích. Nejčastěji cyklisté o kolo přicházejí, když se zastaví na občerstvení. Kolo nechají venku bez dozoru a nezamčené. Je jen otázkou času, kdy je někdo ukradne. Důležité je si uvědomit, že kolo pouze opřené o zeď, lavičku, strom, sloup veřejného osvětlení nebo o stojan dopravní značky, je pro zloděje velkým lákadlem. Pokud majitelé kolo zamykají, měli by také přemýšlet k čemu je kolo připoutané, a také se zabývat tím, jak je připoutané. Při odkládání kola je zapotřebí vždy upoutat zámkem k pevné části v okolí tak, aby bylo připevněno přes rám. Ve většině měst a obcí jsou zřizovány na veřejných místech ukotvené pevné stojany na kola. Tyto stojany se nacházejí u obchodních center, zdravotnických zařízení, u škol, pošt nebo restauračních zařízení. V takovém případě lze využít pevný lankový zámek nebo zámek ve formě řetízku a upoutat kolo do takového stojanu.
 
V poslední době zejména majitelé dražších kol využívají moderní elektronické prvky zabezpečení. Může jít o nejrůznější čipy, detektory či osobní alarmy. Pokud někdo neoprávněně  takto zabezpečeným jízdním kolem manipuluje, spustí se poměrně výrazný zvukový signál. V některých městech existuje také možnost registrace jízdních kol, kterou provádí většinou městská policie. V kraji Vysočina taková možnost existuje například v Jihlavě. Tato služba funguje tedy hlavně jako prevence. Případný zloděj si vždy rozmyslí, jestli ukradne kolo s nebo bez označení.
 
mjr. JUDr. Dana Čírtková, vrchní komisař
12. duben 2011

 

vytisknout  e-mailem