Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Krádeží a podvodů páchaných na seniorech přibývá, buďte ostražití!

J.Hradec – Senioři své finanční prostředky uložte do bankovních ústavů. 

V tomto roce eviduje jindřichohradecká  kriminální policie dnešního dne policie již osm případů podvodného okradení seniorů.
Poslední  případ se udál dne 9. září   v dopoledních hodinách v obci na Dačicku . zde šestasedmdesátiletý muž u svého domu plel zahrádku. Seniora oslovily dvě ženy nezjištěné totožnosti s tím, že by koupily nějaké staré věci, to však byla pouze záminka, jak se vloudit do domu. Když senior odmítl, ženy jej požádaly zda si u něj na zahrádce mohou natrhat maliny a muž tedy jejich přání vyhověl. Ženy takto odvedly pozornost seniora, čehož využila třetí z nich a v nestřeženém okamžiku vnikla do obytné části domu. Zde v ložnici prohledala noční stolek a nic neodcizila, avšak v obývacím pokoji otevřela dvířka skříňky dřevěného sekretáře, tuto prohledala a odcizila finanční hotovost 23 000 korun, uloženou v kartonových deskách.Všechny tři ženy poté i s odcizenou finanční hotovostí zmizely neznámo kam. Na místo krádeže ihned přijeli dačičtí policisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení a po pachatelkách přečinu krádeže usilovně pátrají.
 
Za loňský rok zaznamenala jindřichohradecká kriminální policie  ve stejném časovém období pět  případů, podvodů či krádeží, spáchaných na seniorech.  
Senioři, nebuďte  důvěřiví, neboť se  můžete stát „snadným terčem“ různých podvodníků, podomních prodejců, zlodějů a násilníků.
nebezpečný věk.jpgnebezpečný věk.jpg
 
Jindřichohradecká policie radí :  
 
* cizí lidi si nikdy nevpouštějte do bytu, pouze ty, které dobře znáte, nebo se vám důvěryhodně prokáží a sdělí vám, proč přichází
* nikdy neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi
* pro své bezpečí si pořiďte dveřní panoramatické kukátko, které vám umožní vidět 
 široký prostor za vašimi dveřmi a pojistný řetízek
* pokud vás někdo oslovuje jménem, ještě to neznamená, že vás zná
* je vhodné uvádět na jmenovce na dveřích příjmení v množném čísle (Novákovi) nebo v  mužském rodě, zvláště v případě, že v bytě žije sama žena
*neotvírejte každému, kdo vás za dveřmi požádá o pomoc, např. o možnost si zatelefonovat,   či předání zásilky pro vašeho souseda
* pomoc zprostředkujete např. přivoláním souseda nebo sanitky
* mějte vždy důležitá telefonní čísla poblíž vašeho telefonu nebo na dobře viditelném místě 
* zamykejte hlavní vchodové dveře
* přesvědčte se, zda příchozí je skutečně osobou, za kterou se vydává , požadujte předložení dokladů, kterými je zplnomocněn provádět úkon,pro který vyžaduje vpuštění do bytu (kontrola elektroměru…),zavolejte jeho nadřízenému do firmy
* pokud budete mít jakékoliv pochyby o serióznosti člověka, který vás navštívil, zapište si datum a čas návštěvy, dále základní údaje k popisu osoby -pohlaví, věk, výška, barva vlasů, očí, co měl na sobě, zvláštní znamení apod.
 
Nemívejte doma více peněz v hotovosti nebo velmi cenné věci, pokud nemáte doma zabudovaný trezor. Peníze si raději uložte na svůj účet a cennosti do bezpečnostní schránky v bance nebo v jiném peněžním ústavu. Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost.
 
Časté jsou případy, kdy vás neznámá osoba žádá o pomoc a vzbuzuje tím soucit. Potřebuje nutně půjčit nebo rozměnit finanční obnos a mezitím co jdete pro peníze, obhlédne, kde máte uloženou hotovost nebo položenou peněženku a využije situaci k jejímu odcizení.
 
Vynalézavost podvodníků je opravdu velká. Mohou se například také vydávat za přítele Vašeho příbuzného či známého, který je ve finanční tísni. Vždy je proto bezpečnější si informace pro jistotu ověřit.
 
V případě zástupců firem provádějících odečty energií požadujte služební průkaz prokazující příslušnost k dané společnosti, sledujte vývěsky v domech, které na odečty upozorňují dopředu nebo si skutečnost ověřte telefonátem na daný úřad. Není vaší povinností vpustit zástupce společnosti do Vašeho obydlí právě teď a hned, můžete si telefonicky domluvit jiný termín odečtzu, krerý bude vyhovovat Vám a někomu z Vašich blízkých!
 
Nové legendy ( záminky), pod kterými byli senioři okradeni jsou :
-  finanční vyrovnání za útrapy z 2. světové války
- zájem o koupi pozemků v okolí bydliště seniora
 
Nezapomeňte, že vždy můžete kontaktovat Policii ČR na bezplatné lince 158! Před přivoláním policistů v obydlí neuklízejte, znehodnotíte tak stopy!
 
 por. Mgr. Bc. Hana Millerová, pcrjhtm@mvcr.cz
12. září  2011 
 

vytisknout  e-mailem