Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

Krádeží vozidel s bezklíčovým systémem přibývá

KRAJ - Celkově krádeží motorových vozidel v Libereckém kraji v tomto roce evidujeme oproti rokům předešlým méně, avšak přibývá krádeží vozidel s bezklíčovým systémem. 

Bezklíčový systém a startování vozu je dalším moderním prvkem, který zvyšuje komfort pro řidiče. Jeho hlavní výhodou je, že majitel nemusí hledat klíč v brašně, kabelce nebo se není třeba obtěžovat ani s jeho vyndáním z kapsy.  K autu se zkrátka jen přijde s klíčkem v kapse a to se samo odemkne. Jenže tohoto komfortního prvku si všimli i zloději.

1Liberečtí kriminalisté mají poznatky, že krádeže vozidel s tímto systémem, se přesouvají z Rakouska a Německa i na naše území. Systém se používá zpravidla u nejmodernějších typů vozidel. Sofistikovaným skupinám zlodějů se daří stále častěji tento systém přelstít. 

Ukrást automobil pomocí bezklíčového odemykání není nic tak složitého, jak se může zdát. Majitel vozu může mít klíček u sebe doma a zloději zaparkované vozidlo před domem stejně ukradnou. Do vozidla se dostanou vozidla nepozorovaně za velmi krátkou dobu a bez jakéhokoliv poškození vozidla.

Systém Keyless funguje jako klíč, který vysílá signál, a když se s klíčem člověk přiblíží asi na 2 metry k vozidlu, samo se otevře a následně i nastartuje. Majitel si auto uzamkne chytrým klíčem a odejde v klidu s pocitem, že auto je zamknuto a v bezpečí. Ale opak je pravdou. Zloději mají zesilovače rádiových vln, které obelstí systém vozu. Dojde k prodloužení signálu. Stačí tak nechat klíček někde blízko zdi domu (třeba tradičně na věšáku u dveří), a zloděj zvenku klidně může i velice slabý signál zachytit. Když se mu to povede, pomocí zařízení zesílí daný signál, pošle ho k druhému zařízení u auta, kde si jednotka myslí, že klíč je v její bezprostřední blízkosti. Další zloděj pak už stojí připraven u vozidla a po jeho odemknutí zcizeným, zesíleným signálem jednoduše nastartuje a odjede. 

Kromě toho, že zloději musí pracovat ve dvojici, trápí je při tomto způsobu krádeží jediná věc. Jakmile motor mimo dosah signálu klíčku zhasne (třeba dojde palivo), automobil už bez další úpravy znovu nenastartuje.

Liberečtí kriminalisté proto apelují na majitele těchto vozů, aby se poradili s výrobcem nebo prodejcem,  jak s tímto systémem bezpečně a vhodně nakládat. Měli by se informovat, jak případně zvýšit zabezpečení vozidla novými zabezpečovacími prvky nebo doplňky. V současné době již na trhu existuje několik variant, které zneužití bezklíčového systému zabrání nebo výrazně ztíží jeho zdolání, přičemž funkce bezklíčového systému zůstane zachována.

Dobrá rada je i ta, aby si majitelé takto vybavených vozů klíče od vozidla ukládali co nejdále od něj, nejlépe uprostřed domu či bytu.

Přestože policisté evidují v Libereckém kraji v letošním roce mnohem méně krádeží motorových vozidel než tomu bylo v uplynulých letech, počet krádeží vozidel s bezklíčovým systémem naopak v poslední době přibývá.

Statistika krádeží motorových vozidel (dvoustopých):

2017 (leden - 30.11.) 2018 (leden - 30.11.)
Liberecký kraj 305 222
Liberecko 199 106
Systém Keyless v Libereckém kraji 19 18


27. 12. 2018
por. Bc. Vladimíra Šrýtrová
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí 

vytisknout  e-mailem