Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Kradené auto zastavila střelba

Policisté pronásledovali kradené auto, jehož řidič naboural do služebního vozidla a snažil se ujet do lesa. 

V noci z pondělí na úterý 1. listopadu 2016 získali policisté z pohotovostní motorizované jednotky informaci, že se ve směru z Prahy na Neratovice pohybuje vozidlo Suzuki Vitara, které bylo den před tím odcizeno v Praze 4. Policisté se vydali tedy uvedeným směrem  a na auto narazili na jednom z parkovišť v Neratovicích. Jakmile řidič hlídku spatřil, tak začal ujíždět, najel na polní cestu a pak po poli směrem k lesu. Tam zastavil, a když k němu služební vozidlo dojelo, zařadil zpátečku a do policejního vozu naboural. V ten okamžik policisté z vozidla vyběhli, aby řidiče zadrželi. Ten se však zase rozjel směrem do lesa ve snaze ujet, proto policisté použili varovné výstřely. Ani ty ho však nezastavily, proto mu prostřelili obě zadní pneumatiky. Řidič s vozem ujel ještě asi patnáct metrů a naboural do stromu. Pak se snažil i utéct, ale po pár metrech byl policisty dostižen a zadržen. Ve vozidle se také nacházel spolujezdec, kterého za použití donucovacích prostředků zadržel další člen hlídky.

Oba zadržení pak skončili na policejním oddělení. Sedmadvacetiletý řidič pak putoval na služebnu kriminalistů třetího pražského obvodu z 6. oddělení, kde se   ke krádeži vozidla přiznal. Následně si vyslechl obvinění ze spáchání trestného činu krádež. Vzhledem k tomu, že měl soudem vyslovený i zákaz řízení motorových vozidel do srpna 2018, je podezřelý i z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za uvedené trestné činy hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

Kriminalistům zmiňovaného oddělení zadržený muž není neznámý. V tomto roce totiž jeho a dalších šest osob ve věku od devatenácti do jednatřiceti let obvinili z krádeží. Obvinění podle jejich zjištění totiž páchali trestnou činnost od prosince minulého roku do letošního února. Jejich cílem byla motorová vozidla, tedy hlavně jejich krádeže. Hlavním aktérem byl již zmiňovaný sedmadvacetiletý muž, který si ke svým krádežím přibíral své známé. Scénář byl vždy stejný. Po vytipování vhodného vozu se do něj spolu s kumpány vloupali a následně ho odcizili. Jednalo se o starší koncernové vozy, které pak končily v garáži za Prahou, kde měl hlavní aktér krádeží bydliště. Po odstranění identifikačních znaků byla vozidla zloději nadále využívána pro jejich soukromé účely. A to i přesto, že ani jeden ze skupiny nevlastnil řidičský průkaz. Šesti z nich byl dokonce vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Kriminalisté také při vyšetřování zjistili, že skupina nekradla pouze automobily. Ve dvou případech odcizili ze zaparkovaných vozidel na ulici kola a v jednom případě z garáže i skútr. Zloději svými krádežemi způsobili škodu dosahující částky čtvrt milionu korun.

K dopadení celé skupiny přispěla z části i náhoda. Na vše se přišlo při rutinní silniční kontrole. Policisté zastavili jednoho z nyní již obviněných, jak kradené vozidlo řídil. Nechtěně tak přivedl kriminalisty na stopu, která vedla až k objasnění celé této série krádeží.

Vzhledem k tomu, že byl sedmadvacetiletý muž v úterý znovu zadržen v kradeném vozidle, a tedy v trestné činnosti pokračoval, kriminalisté podali podnět na jeho vzetí do vazby, což bylo akceptováno.

Na závěr je nutné podotknout, že odcizená vozidla se vrátila zpět ke svým majitelům.

por. Bc. Jan Daněk – 6. 11. 2016

vytisknout  e-mailem