Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Krácením daní připravili stát o více než 300 milionů korun

ZLÍNSKÝ KRAJ: Obviněným hrozí až desetileté vězení. 

Krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality ukončili vyšetřování rozsáhlého případu tzv. karuselových podvodů v rámci zlínské Daňové Kobry, který se týká obchodování s hutním materiálem. Vyšetřovatel předložil krajské státní zástupkyni návrh na podání obžaloby proti čtyřem fyzickým a jedné právnické osobě, které zkrátily daň z přidané hodnoty a obohatily se tak na úkor státu o více jak 300 milionů korun.

Hlavním koordinátorem podvodů byl čtyřiašedesátiletý jednatel společnosti ze Zlína, který v úmyslu zkrátit daň vytvořil z českých firem účelové řetězce, kdy objednával od různých dodavatelů ze Slovenska hutní materiál. Jednatelé společnosti pak po dohodě s ním, přes tyto řetězce nepravdivě deklarovali dodávky zboží na zlínskou společnost, i když zlínská firma pořizovala zboží přímo od slovenských dodavatelů. Jednatelé společností fakturovali dodávky vždy na první článek řetězce, tzv. ztracených obchodníků. Vlastní daňovou povinnost pak kompenzovali fiktivními nákupy zboží v České republice deklarovanými na tyto společnosti. Dle sjednané dohody pak vždy snížili na prvním článku řetězce prodejní cenu pod cenu nákupní, čímž vytvořili pro poslední článek řetězce – zlínskou společnost konkurenční výhodu, díky které mohla tato firma prodávat zboží svým odběratelům za nižší cenu, než za kterou ve skutečnosti zboží od slovenských dodavatelů pořídila.

Zlínská společnost tak ve svých daňových přiznáních za období od roku 2010 – 2014 neoprávněně uplatnila nárok na odpočet DPH v celkové výši přesahující částku 300 milionů korun, přičemž tato protizákonná činnost byla ukončena v roce 2014 právě zásahem zlínské Daňové Kobry.

Trestná činnost dvou mužů, dvou žen a zlínské firmy je kvalifikována jako zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný formou spolupachatelství, za který jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Policejní návrh na podání obžaloby státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství Brno, pobočka Zlín akceptovala a před několika dny podala obžalobu na Krajský soud v Brně, pobočka ve Zlíně. Jeden z obžalovaných byl v minulosti nepravomocně odsouzen pro obdobnou trestnou činnost, další tři obžalovaní dosud nebyli trestáni.

Vyšetřování této kauzy bylo vzhledem k délce páchání trestné činnosti velmi náročné, jedná se o poměrně rozsáhlý spis, který čítá 6 500 stran a 35 000 stran příloh. Krajští kriminalisté v průběhu vyšetřování úzce spolupracovali s kolegy z Generálního finančního ředitelství a Finančního úřadu pro Zlínský kraj. 

14. listopadu 2019, mjr. Mgr. Lenka Javorková

vytisknout  e-mailem