Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Krácení daní za 6,7 miliard korun

Kriminalisté společného vyšetřovacího týmu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování v pondělí 22. září 2014 předali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci spisový materiál, který se týká krácení daní při obchodováním s lihem, kdy škoda způsobená České republice byla vyčíslena na cca 6,7 miliardy korun.  

Na tomto případu, který z hlediska způsobené škody nemá v historii České republiky obdoby, v těsné spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci intenzívně pracovali policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

V této věci je trestně stíháno celkem sedm mužů pro trestný čin účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaný ve prospěch organizované zločinecké skupiny.  Osmý obviněný muž během vyšetřování zemřel, a proto policejní orgán navrhl státnímu zástupci zastavení trestního stíhání.

Trestné činnosti se tato organizovaná zločinecká skupina měla dopouštět na několika místech České republiky v časovém rozmezí let 1998 – 2014. Šlo zejména o čištění technického lihu (min. 1,3 milionu litrů) za účelem jeho použití pro výrobu alkoholických nápojů, které měly být následně prodávány bez přiznání a odvedení spotřební daně. Dále mělo jít o obchodování s nezdaněným lihem (min. 21 milionu litrů) a jeho ukrýváním v tajných úložištích (min. 2,6 milionu litrů). Celková škoda byla vyčíslena na cca 6,7 miliardy korun.

Podle závěrů kriminalistů byly mezi obviněnými osobami nastaveny vztahy vzájemné podřízenosti a nadřízenosti se stanovenými funkčními kompetencemi a vymezenou dělbou úkolů, kdy hlavním organizátorem měl být čtyřiačtyřicetiletý muž ze Zlínska.

K případu lze uvést, že obviněné osoby z důvodu konspirace a zamezení možnosti odposlechu či sledování měly používat speciálně upravené telefonní přístroje, při transportech lihu měly doprovázet nákladní vozidla po celé trase svými osobními motorovými vozidly, aby zamezily kontrole vozidel příslušníky Celní správy a při skladování lihu pak měly užívat důmyslných skrýší a maskování buď v odlehlých areálech v zaskládaných či zazděných prostorách, nebo v podzemních nádržích.

V rámci prověřování a následného vyšetřování došlo k zajištění nemovitostí (pozemky se stavbami), finančních prostředků, motorových vozidel, cenných papírů a cca 127 tisíc litrů nezdaněného lihu.

Spisový materiál, předaný s návrhem na podání obžaloby, čítá cca 9 600 stran. Věc úzce souvisí s případem, ve kterém v současné době již probíhá hlavní líčení u olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě.

 

pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej                   plk. Mgr. Pavel Hanták
ÚOKFK SKPV                                     ÚOOZ SKPV

23. září 2014
 

vytisknout  e-mailem