Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Krácení daní za 261 milionů

Pracovní tým KOBRA (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality a Finanční správa ČR) na začátku prosince zasahoval v souvislosti s krácením DPH na několika místech České republiky. 

Na případu s krycím názvem GIRO intenzívně pracovali členové týmu KOBRA několik měsíců. Vlastní operativní činností získali informace o skupině osob, která se měla zabývat fiktivním dodáváním nářadí a projekčních služeb do Spojených států amerických.

Prověřování tohoto případu přivedlo policisty ke třem mužům ve věku od 36 do 49 let, z nichž jeden pracuje jako advokát.  Kriminalisté následně zjistili, že tyto osoby v období nejméně od září 2009 do konce roku 2012 v úmyslu obohatit se na úkor státu měly po předchozí vzájemné dohodě fiktivně deklarovat dodání nářadí a projekčních služeb do USA.  Za tímto účelem mělo být založeno několik tuzemských i zahraničních obchodních společností, ve kterých obvinění vykonávali funkce statutárních zástupců. Vrácené DPH měli většinou  z bankovních účtů okamžitě v hotovosti vybírat. Tímto jednáním měla být způsobena škoda ve výši nejméně 261 milionů korun. Vyplacení dalších 17 milionů korun bylo zabráněno jednáním pracovníků ÚOKFK a Finanční správy ČR.

K samotné realizaci případu přistoupili členové týmu KOBRA v úterý 2. prosince 2014 v ranních hodinách poté, co shromáždili dostatečné množství důkazů k podezřelým aktivitám osob. Kriminalisté provedli domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor, při nichž došlo k zajištění důkazního materiálu.

V současné době je nadále prováděno šetření k zajištění výnosů z trestné činnosti.

Všichni tři muži byli obviněni ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, za což jim v případě pravomocného rozsudku hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Jeden z obviněných je stíhán vazebně.


pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
12. prosince 2014
 

vytisknout  e-mailem