Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Krácení daní za 234 milionů Kč

Na základě rozsáhlého prověřování vedeného příslušníky Generálního ředitelství cel zahájili v uplynulých dnech policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) trestní stíhání 12 fyzických osob pro trestné činy „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby“ a „účast na organizované zločinecké skupině“. Skupina osob se měla zkrácením DPH obohatit o nejméně 234 milionů Kč. 

Trestné činnosti se organizovaná skupina podle našich závěrů dopouštěla nejméně od roku 2021, kdy měla sofistikovaným způsobem organizovat dovoz šperků z drahých kovů ze země ležící mimo Evropskou unii přes českou společnost a následně dovoz tohoto zboží neměla uvádět v daňových přiznáních buď vůbec, nebo v nižší hodnotě. K tomu pak měla využívat „nastrčené“ obchodní společnosti, které ve skutečnosti nevykonávaly téměř žádnou samostatnou podnikatelskou činnost. Dovezené zboží mělo být prostřednictvím kurýrů obratem distribuováno do dalších členských států Evropské unie (zejména do Německa). 

Během akce, které se účastnila více jak stovka policistů NCOZ a příslušníků Celní správy ČR, došlo k zadržení 10 podezřelých osob. Byly provedeny domovní prohlídky v bydlištích podezřelých a prohlídky ve všech kancelářích užívaných skupinou po celé ČR. V rámci úkonů trestního řízení došlo k zajištění finančních prostředků v hotovosti (v zahraniční měně) i na bankovních účtech a šperků z drahých kovů. Na případu s kriminalisty NCOZ a celníky spolupracovali i pracovníci Finanční správy ČR v rámci tzv. Daňové Kobry. 

Tři obviněné osoby (cizinci) byly vzaty do vazby. Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám tresty odnětí svobody až na 12 let.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
27. června 2024

vytisknout  e-mailem