Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Krácení daní za 1,4 miliardy korun

Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v uplynulém týdnu v rámci případu s krycím názvem TOPAS obvinili 18 osob z krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami se škodou cca 1,4 miliardy korun.  

Organizovaná skupina osob (ve věku 26 - 69 let) měla od roku 2010 nakupovat od společností sídlících v jiném členském státě Evropské unie pohonné hmoty. Ty byly následně do České republiky dováženy v cisternách.  Obvinění působili jako jednatelé, společníci, zaměstnanci či osoby jednající ve prospěch obchodních společností se sídlem v ČR. Podle závěrů kriminalistů však z nakoupených pohonných hmot nebyla řádně odváděna DPH. Tato komodita následně měla být prostřednictvím sjednaných prodejců distribuována konečným odběratelům.

Prověřování organizované trestné činnosti bylo pro kriminalisty velice složité a časově náročné, neboť obviněné osoby znaly metody a formy policejní práce a finanční prospěch z této trestné činnosti měly legalizovat sofistikovaným způsobem.

Při prověřování této trestné činnosti s pracovníky týmu Daňová Kobra úzce spolupracoval i Finanční analytický útvar Ministerstva financí.

Osoby byly obviněny ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti.  V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným trest odnětí svobody až na 10 let.

Jako výnos z trestné činnosti zajistili kriminalisté cca 30 milionů korun, kdy na zajištění dalšího majetku se v tuto dobu stále pracuje.

Stíhání všech osob je vedeno na svobodě. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Daňová Kobra je efektivní metoda práce. Na projektu participují Policie České republiky, Finanční správa ČR a Celní správa ČR.


pplk. Mgr. Jaroslav Ibehej
ÚOKFK SKPV
13. listopadu 2015

vytisknout  e-mailem