Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Koupání se může změnit v drama

Bezpečně u vody s Policií ČR. 

V neděli večer vyjížděli policisté do Chrlic, kde podle svědků zmizel pod hladinou rybníka koupající se muž. Na břehu už po něm mezitím pátral kamarád, který objevil plavcův mobilní telefon a hromádku oblečení, ale svého známého nemohl najít. Přivolaní policejní potápěči tělo muže dohledali pomocí sonaru, bohužel už bez známek života. Přivolaný lékař cizí zavinění u osmadvacetiletého muž neshledal. Jestli mladý plavec přecenil své síly, nebo jestli roli sehrála zdravotní indispozice či alkohol, pomůže objasit nařízená zdravotní pitva.

I takto dramaticky může dopadnout sportovní zážitek. Před vstupem do vody je potřeba vždy dobře zvážit své plavecké schopnosti a dovednosti a aktuální zdravotní stav, i u zdatných plavců. Zvlášť nebezpečné je požívání alkoholu nebo návykových látek před vstupem do vody!

Neplavci by pak měli být vybaveni odpovídajícími plaveckými pomůckami a do vody se vydávat pod dozorem. Plastové nafukovací kruhy je u dětí vhodné doplnit pěnovými rukávky s břišním pásem nebo vestičkou se zajištěním proti vysvlečení či vyklouznutí. Stejně by měli být vybaveni vodáci a myslet na záchranné pomůcky pro celou posádku. Důsledně je třeba dodržovat pokyny u vodních cest a sledovat stav vody. Nepodceňujte rizika jezů a silných proudů. Do jezu neskákejte ani kvůli záchraně - je bezpečnější najít pomůcku, kterou můžete tonoucímu hodit ze břehu (u některých jezů jsou k dispozici záchranné boxy s kruhy na laně).         

Policisté obvodních oddělení v součinnosti se Státní plavební správou  se od začátku června zaměřují v rámci opatření "Bezpečně u vody" na vodní plochy, a upozorňují návštěvníky na zásady bezpečného koupání a provozování vodních sportů. Hlídky se budou i v průběhu letních prádznin pohybovat nejen na březích, ale také za pomoci motorových člunů kontrolovat plavidla přímo na hladině. Policejní preventisté pak v terénu radí rekreantům, jak zabezpečit své osobní věci, aby nepřišli o cennosti. 

mjr. Petra Ledabylová, 23. 6. 2022

Odkazy do noveho okna

Vranov_1

Vranov_1 

Detailní náhled

Vranov_2

Vranov_2 

Detailní náhled

Vranov_3

Vranov_3 

Detailní náhled

Vranov_4

Vranov_4 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem