Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Kontroly odhalily další podnapilou mládež

Ve vybraných provozovnách a zařízeních na území celé České republiky probíhaly v době od 3. do 6. prosince 2010 cílené kontroly se zaměřením na prodávání, podávání či umožnění požití alkoholu osobám mladším 18let. 

Toto opatření k ochraně nezletilých a mladistvých osob před alkoholismem navazovalo na předcházející kontroly, které proběhly na konci srpna letošního roku. Výsledky kontrol představili dnes na tiskové konferenci zástupci Policie ČR a odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR, jejíhož širšího dlouhodobého projektu byly kontroly součástí.  

 

Za policii se tiskové konference zúčastnili náměstek policejního prezidenta pro vnější službu plk. Ing. Mgr. Ivan Bílek a ředitel služby pořádkové policie plk. Mgr. Petr Sehnoutka. Odbor protidrogové politiky byl zastoupen svým ředitelem Mgr. Jindřichem Vobořilem, národním protidrogovým koordinátorem.

 

Cílem kontrol bylo i tentokrát zejména zefektivnění součinnosti všech orgánů státní správy při boji s tímto fenoménem. I proto se jich kromě policistů Policie České republiky opět zúčastnili i zástupci dalších  subjektů - strážníci obecních a městských policií, pracovníci orgánů sociálně právní ochrany dětí, živnostenských úřadů a České obchodní inspekce. Oproti srpnovým zaznamenaly prosincové kontroly nárůst v počtu nasazených policistů, zkontrolovaných osob i provozoven. Díky tomu bylo také řešeno výrazně více případů podání alkoholu nezletilému či mladistvému, než při předchozích kontrolách.

 

Do 445 kontrolních akcí bylo nasazeno celkem 3.193 policistů, kteří zkontrolovali 12.623 osob v 3.922 provozovnách. Z nich bylo 606 pod vlivem alkoholu, což je více než dvojnásobný počet oproti předchozímu celorepublikovému opatření. Kromě 450 přestupků řešili policisté v souvislosti s kontrolami i 9 trestných činů. Nejvyšší naměřená hodnota byla u 17letého chlapce z Chrudimska, a to 2,13 ‰.

 

Česká republika se v této oblasti pohybuje na nelichotivých předních místech statistik v rámci celé Evropské unie, což kontroly opět potvrdily. Proto v nich budeme pokračovat i budoucnu, a to zejména v době, kdy se předpokládá zvýšená konzumace alkoholu mladistvými a nezletilými osobami.

 

Více informací najdete v přiložené prezentaci zde. 

 

 

kpt. Mgr. Jan Melša

tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR

20.12.2010

vytisknout  e-mailem